Доступність посилання

ТОП новини

Медики масово покидають Латвію


Рига – Із Латвії масово виїжджають медики. Латвійське товариство лікарів б’є на сполох: якщо така ситуація триватиме, то вже через п’ять років латвійців лікуватимуть лише лікарі похилого віку, причому в обмеженій кількості. Головна причина від’їзду медичних працівників – недостатнє фінансування латвійської сфери охорони здоров’я. Між тим закордонні рекрутери стали частими гостями у Латвії, вони обіцяють місцевим медсестрам та лікарям вдесятеро більшу зарплату й відмінні умови праці.

Хірург клініки імені Страдиня Улдіс Копейка збирається виїжджати за кордон, бо вважає, що фахівець його рівня має у Латвії дуже малий заробіток.

«Не думаю, що зарплата у розмірі 500 євро «на руки» є адекватною оцінкою чотирнадцяти років навчання й докторського ступеня. Думаю, що для спеціаліста мого рівня така плата – це сором», – зауважив Улдіс Копейка.

Натомість у стоматолога Галини Климової квиток на літак до Великої Британії вже у кишені. Там їй запропонували роботу, за яку отримуватиме в декілька разів більшу зарплату, матиме усі соціальні гарантії й 8-годинний робочий день.

У Латвії Галині все частіше доводилося стикатися з тим, що пацієнти просто не могли платити за лікування.

«Мені дуже прикро. Це також одна із причин від’їзду, – каже вона. – Доводилось працювати безкоштовно, якщо люди просили. Не можна ж залишити людину з болем. Це неприємно, бо ти лікар – не можеш дозволити людині страждати. А з іншого боку, ти працюєш за гроші, і ніхто тобі їх не дасть, слід їх заробити».

У Латвії – 700 євро, а у Скандинавії – до 6 тисяч

Латвійський лікар отримує у середньому 700 євро, а медсестра 400 євро за умови, якщо беруть понаднормову роботу. Для прикладу, у скандинавських країнах фахівець отримує від трьох до шести тисяч євро, у Великій Британії – від трьох до десяти тисяч фунтів, а в Австралії – десять тисяч доларів на місяць.

З огляду на кризові умови Латвія на 30 відсотків скоротила фінансування сфери охорони здоров’я. Тому молоді медичні фахівці мають ще менші шанси на добру зарплату й кар’єру. Більшість із них планують виїхати за кордон, зокрема до Німеччини, Великої Британії та в скандинавські країни.

«Плануємо, бо не знаємо, що нас очікує після закінчення ординатури, а це вже дуже скоро», – зазначив майбутній терапевт Петеріс Берзиньш.

Наразі на навчання одного медичного фахівця Латвія в середньому витрачає 64 тисячі євро.

Латвійських медиків активно вербують


Плани виїхати за кордон плекають не тільки молоді фахівці. Натомість закордонні рекрутери «полегшують» пошук роботи латвійським медикам.

Нещодавно у Ризі відбулася контрактна біржа MedPharm Careers 2010. Організатори не приховували, що їхня мета – завербувати маже 600 латвійських медичних спеціалістів за кордон. Вони обіцяють їм більшу зарплату та гарні кар’єрні можливості.

«Я подала заявку у декілька закордонних компаній. Мені розповіли про умови, маю їхні координати. Я хочу скоро виїхати з цієї країни», – зазначає медсестра Дайга Муцієніце.

Керівник Латвійського товариства лікарів Петеріс Апініс повідомив, що у Латвії 8 тисяч практикуючих лікарів, а щорічно країну залишає понад 200 висококваліфікованих фахівців.

За його словами, щоб отримати гарну зарплату за кордоном,спеціаліст повинен пройти довгий кар’єрний шлях. Тому кращий варіант за нинішніх умов – це коли лікар поперемінно працює у Латвії і за кордоном. Такий фахівець, окрім адекватної плати, отримує багато й у плані професійного росту, вважає Петеріс Апініс.

Однак жити й працювати на дві країни не кожному під силу. Тому латвійські медики вибирають одну країну, і це не завжди Латвія.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG