Доступність посилання

ТОП новини

Кожен п’ятий українець готовий продати свій голос


Київ – В Україні збільшується кількість людей, готових продати свій голос, а також тих, хто вважає, що вибори нічого не змінять. Про це свідчать дані соціологічного опитування, проведеного у жовтні фондом «Демократичні ініціативи» спільно з громадською організацією «Опора».

Проголосувати на виборах до органів місцевого самоврядування має намір 47% респондентів. І ще 29% підуть на вибори скоріш за все. При цьому абсолютна більшість виборців впевнена, що на виборах не обійдеться без фальсифікацій. Щоправда, 37% опитаних упевнені, що порушення істотно не вплинуть на кінцевий результат голосування. Натомість 30% вважають, що фальсифікації вплинуть на результат підрахунку голосів. І лише 8,5% респондентів упевнені, що вибори пройдуть чесно.

З огляду на такі настрої зростає і кількість тих, хто сам готовий взяти участь у фальсифікаціях, а саме – продати свій голос. «Кількість виборців готових продати свій голос, на жаль, є великою – більше ніж 21%, – каже керівник громадської організації «Опора» Ольга Айвазовська. – Ця кількість виборців достатня для того, щоб кандидат, використовуючи схеми підкупу, створив собі певні переваги і виграв вибори».

Що ж до розцінок, то за 50 гривень готові продати свій голос 0,5 % респондентів, за 100-200 гривень – 3,2%, за 300-500 гривень – 4,2%. А більше як за 500 гривень готові продати своє право вибору 14,3% опитаних.

Українці оцінили демократію, коли її стало менше

Однак попри те, що виборці не довіряють політикам і впевнені у фальсифікаціях, вони у більшості своїй все одно мають намір прийти на вибори. Оскільки більшість українців поділяє демократичні цінності і є проти узурпації влади.

«Зараз, коли люди втрачають, то вони починають цінувати демократію, – коментує суспільні настрої керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна, – що дуже важливо – переважає кількість прихильників демократії в лавах прихильників усіх політичних сил. Зокрема, серед прихильників Партії регіонів 51% вважає, що Україні потрібна демократія, а 25% – що авторитаризм».

Керівник соціологічної служби Центру імені Разумкова Андрій Биченко відзначає, що занепокоєння українців з приводу демократії поглиблюється на тлі погіршення соціально-економічної ситуації. За його словами, «якби згортання свобод відбувалося на тлі економічного зростання або помітного зменшення рівня корупції, тоді б, я думаю, значна частина громадян спокійніше це сприймали».

Що ж до симпатій виборців, то лідерами електоральних симпатій є Партія регіонів – 30,1%, «Батьківщина» – 12,2%, Компартія – 5% та «Сильна Україна» – 4,5% голосів. Опитано було 2011 респондентів, що репрезентують доросле населення України, похибка вибірки не перевищує 2,1%.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (3)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG