Доступність посилання

ТОП новини

Парламентарів закликають дослухатися до рекомендацій Ради Європи щодо законопроекту про мирні зібрання


Київ – Громадські організації України вимагають від парламентського Комітету з прав людини дослухатися до висновків Венеціанської комісії щодо проекту закону «Про порядок організації і проведення мирних заходів». У комітеті Верховної Ради висновки поки не коментують: депутати стверджують, що офіційного документа ще не отримали.

За роки незалежності України проектів законів, які б регулювали гарантоване Конституцією право громадян на мирні зібрання, було близько семи. Проте жоден із них парламентарі не ухвалили. Останню спробу в 2008 році здійснив Кабінет Міністрів на чолі з тодішнім прем’єром Юлією Тимошенко.

Однак проект закону «Про порядок організації і проведення мирних заходів», який депутати підтримали у першому читанні, згодом розкритикували громадські організації. До другого читання, що був запланований на червень цього року, парламентарі змінили деякі найбільш критиковані норми, як-то категоричну заборону організаторам проводити мирний захід, якщо про нього не повідомили завчасно. Проте, на вимогу громадськості, у липні проект закону надіслали на експертизу до Венеціанської комісії Ради Європи.

Висновки є вироком законопроекту – Чемерис


За словами члена правління Інституту «Республіка» Володимира Чемериса, більшість рекомендацій, оприлюднених Венеціанською комісією, співпадають із тими, які напередодні висловили представники громадських організацій на парламентських слуханнях. «Зокрема комісія прямо вказує на те, що відсутність повідомлення про організацію зібрання не може бути підставою для автоматичної заборони зібрання», – каже він.

У Венеціанській комісії також критикують встановлення обмежень щодо місць проведення зібрань, а також відсутність у законопроекті чітких підстав для судової заборони мирних заходів та кримінальної відповідальності правоохоронців за порушення права громадян на мирні зібрання.

Загалом у Венеціанської комісії є зауваження до 18 із 23 статтей законопроекту. «Цей висновок Венеціанської комісії є вироком законопроекту. Проте у нас є великі сумніви, що в парламентському комітеті врахують оприлюднені зауваження. Але, якщо все-таки врахують, це буде вже зовсім інший законопроект», – зазначає Володимир Чемерис.

Депутати чекатимуть на офіційну відповідь

Водночас у парламентському Комітеті з питань прав людини з висновками Венеціанської комісії імовірно ознайомляться не раніше, ніж наступного тижня. Заступник голови комітету, народний депутат від Партії регіонів Іван Попеску в коментарі Радіо Свобода розповів, що до Верховної Ради офіційні рекомендації поки що не надходили.

«Розгляд законопроекту відкладено до того моменту, поки ми офіційно не отримаємо висновки Венеціанської комісії. Коли надійдуть офіційні рекомендації, тоді це буде офіційний документ і його можна буде коментувати», – наголошує він.

В оприлюдненій напередодні резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи до Верховної Ради України звертаються з проханням ухвалити закон про мирні зібрання на основі зауважень і рекомендацій Венеціанської комісії.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG