Доступність посилання

ТОП новини

Сільська бібліотека – найкраща бібліотека в Чехії


Прага – Цього року звання «Найкраща бібліотека Чехії» здобула сільська бібліотека в маленькому селі Петрувки, що на південному сході країни. Бібліотека в Петрувках довела, що не кількість бібліотечного фонду здобуває авторитет бібліотеці, а ставлення до читачів і книжок, до духовного світу особи. Сьогодні без бібліотеки в Петрувках її жителі не уявляють собі життя.

Щороку восени у Чехії проводиться «Тиждень бібліотек», головною подією якого є виголошення найкращої бібліотеки країни. Цьогорічним переможцем стала громадська бібліотека в маленькому селі Петрувки в краї Височина.

Село справді невеличке, всього 81 житель. У Петрувках, крім бібліотеки, є ще будинок сільради з великим, добре обладнаним для спорту і відпочинку подвір’ям, на якому, в разі потреби, може збиратись сільська громада. Є ще капличка і пам’ятник жертвам Першої світової війни – оце і все. А відтепер є ще найкраща бібліотека у цілій Чехії – радісна новина для жителів Петрувок.

Бібліотека в селі була заснована в 1922 році. За архівними записами можна і нині встановити, хто і коли подарував бібліотеці книжки чи хто був найактивнішим читачем. Сьогодні бібліотечний фонд становить понад три тисячі книг. Бібліотека стала центром усього культурного життя Петрувок, тут є інтернет, можна попрацювати на комп’ютері. Бібліотека також влаштовує фольклорні й національні свята, наприклад, зараз уже розпочала підготовку до дня Святого Миколая.

За книжкою й культурою – до бібліотеки

Але найголовніше – жителі Петрувок навчились відвідувати бібліотеку, і це найбільша перемога, вважають у Міністерстві культури Чехії.

«Бібліотека в Петрувках дуже гарна, і це підтверджує багато аргументів, – говорить речник міністерства Станіслав Брунцлік. – Вона має затишне і привітне середовище. Крім всього, це дуже мале село, однак понад 70 відсотків населення зареєстровано читачами бібліотеки, це унікальне явище. Бібліотекарка дуже дбає про книжковий фонд і актуальну періодику. В бібліотеці є куточок для дітей. Ось чому комісія вибрала саме цю бібліотеку найкращою в Чехії. Цей титул передбачає також фінансову винагороду – 70 тисяч крон (в перерахунку близько чотирьох тисяч доларів США – ред.), а для такої невеликої бібліотеки в селі це дуже бажана фінансова підтримка».

Читацька культура в Чехії

Свято бібліотек у Чехії не випадкове. Звичка читати і традиція збирати та популяризувати книжки належить у чехів до найдавніших. За статистикою, мережа громадських бібліотек у Чеській Республіці поряд із країнами Скандинавії належить до найгустіших, крім цього, практично кожна середньостатистична родина в Чехії має свою бібліотеку.

Читацькій культурі вчать, зокрема, і бібліотеки. Дорослий чеський громадяни придбає щороку в середньому 5 нових книжок і віддає книжці 38 хвилин щоденно. До найбільших бібліотек у Чехії належить Національна бібліотека в Празі з філією – Слов’янською бібліотекою, в якій, серед іншого, зберігається понад 60 тисяч книжок українською мовою.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG