Доступність посилання

ТОП новини

Могили відомих поляків рятують митці


Варшава – 1 листопада поляки вшановують померлих. Католицьке свято Всіх Святих, коли живі віддають шану померлим, у Польщі відзначають на державному рівні. У цей вихідний день польські митці традиційно збирають гроші на відновлення старих кладовищ. Упродовж останніх років завдяки такій ініціативі вдалося відреставрувати сотні надмогильних пам’ятників відомих поляків.

Цьогорічна акція збирання грошей на відновлення старих кладовищ у Польщі вже тридцять шоста. Започаткував її польський письменник Єжи Вальдорф, який чверть століття з власної ініціативи опікувався меморіальним кладовищем «Повонзки» у Варшаві.

Щороку 1 листопада , коли поляки масово відвідують могили близьких, Вальдорф разом із друзями-митцями організовував на цвинтарі збирання грошей. Зібрані кошти митці вкладали в реставрацію пошкоджених часом могил. Шляхетна ініціатива настільки сподобалася полякам, що варшавський звичай поширився по різних містах країни. Відвідувачі кладовищ щедро жертвують на реставраційні роботи, коли їх про це просять відомі актори, художники, чи журналісти. Деякі митці беруть участь у цій акції з року в рік.

Стан кладовищ свідчить про рівень культури

Актор Маріан Коціняк збирає гроші на відновлення пам’ятників відтоді, відколи ця ініціатива у Польщі народилася. Він не соромиться стояти 1 листопада біля входу на цвинтар і збирати у скриньку пожертви. «Люди щиро дякують акторам за те, що вони збирають гроші стільки років, – каже він. – По пам’ятниках видно, скільки за ці зібрані гроші зроблено. Я приходжу на це кладовище з року в рік, тут постійно появляються нові гарні пам’ятники. Це все завдяки пану Вальдорфу, який започаткував цю традицію багато років тому».

Цього року тільки у Варшаві пожертви на відновлення старих надмогильних пам’ятників збирають понад 250 представників польської культури. Лише минулого року спеціальний комітет, створений варшавськими митцями, вклав у порятунок могил понад півмільйона злотих, тобто понад 120 тисяч євро.

Про те, чому відвідувачі кладовищ так щедро складають пожертви, Радіо Свобода запитало в молодої варшав’янки, яка саме кидала монети у скриньку одного з акторів. «Я вивчаю історію мистецтва. Пишаюся нашими митцями, які дбають про старі кладовища, – зауважила вона. – На мою думку, стан кладовищ свідчить про рівень культури народу. Можливо колись я також збиратиму гроші для відновлення цвинтарів».

Цікаво, що частину зібраних 1 листопада коштів митці призначають на реставрацію польських надмогильних пам’ятників у Вільнюсі та у Львові. Акції збирання коштів на потреби кладовищ широко висвітлюють польські медіа, тож ці заходи стають загальнонаціональними уроками культури й патріотизму.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG