Доступність посилання

ТОП новини

Парадокси місцевих виборів і страхи за Україну (європейська преса)


Прага – Низка європейських видань далі аналізує результати й можливі наслідки місцевих виборів в Україні. Оглядачі вказують на заплутаність вражень міжнародних спостерігачів від цього регіонального та муніципального волевиявлення українців. Одні міжнародні спостерігачі вважають, що місцеві «вибори відбувалися в дуже спокійній атмосфері, без будь-яких інцидентів і з доброю явкою». Інші ж міжнародні оглядачі переконані, що ці вибори в Україні «не відповідали європейським стандартам і проявили відступ України від демократичних завоювань», а також означають, що «влада Януковича не витримала на цих виборах іспит на прихильність демократії». Деякі політологи прогнозують політичні бурі в Україні і навіть насування загрози ультраправих.

Брюссельський оглядач Ендрю Реттман вважає на сторінках EUObserver, що європейські спостерігачі на місцевих виборах в Україні опинилися у досить скрутному становищі, вони схильні вважати, що ці вибори у цілому «виглядали чесними», але «в ЄС незадоволені тим, що підготовка до цих виборів була невдалою». Тут також відзначається, що хоча й ЄС та ОБСЄ на посилають на місцеві вибори свої повноважні місії, все ж два польські депутати Європарламенту, які спостерігали за цими виборами, висловлюють керівництву ЄС занепокоєння з приводу того, що «Президент Янукович повертає стрілки годинника демократичних реформ в Україні назад». Павло Коваль і Ян Козловський підняли в Європі червоний прапор перед передвиборними махінаціями влади Януковича, вважає Ендрю Реттман. Депутат ЄС Коваль вважає, що зміни у законі про вибори у останній момент перед їхнім проведенням перешкодили партії Тимошенко здійснити реєстрацію у Київській та Львівській областях. А Ян Козловський переконаний, що ці передвиборні зміни «повністю відповідали інтересам правлячих в Україні сил». Козловський також вважає, що сам перебіг виборів в Україні не викликає якихось серйозних претензій до влади, але якраз через зміни законодавства перед виборами влада Януковича не змогла витримати тут іспит на демократію, а «завершення підрахунку голосів буде третьою фазою в оцінці дій команди Президента». Водночас європейські спостерігачі розуміють, що нинішня влада «намагається справити враження продемократичної, проєвропейської», тому й не дивно, що відразу ж після цих виборів відбулися зустрічі міжнародних спостерігачів з Президентом та Прем’єр-міністром.

Добре відомий у Києві керівник місцевого відділення німецького Фонду Аденауера Ніко Ланґе стверджує на сторінках австрійської «Ді Прессе», що «стара політика з позиції сили нинішньої української влади ховається за її офіційним фасадом у Києві». Автор переконаний, що «на нинішніх місцевих виборах українське керівництво Віктора Януковича не витримало іспит на демократію». Ніко Ланґе також пояснює, що інакше й не могло бути в державі, де відбувається надмірна концентрація влади і все залежить від волі Києва, за невеликою різницею того, до «якої політичної сили належить мер і хто має більшість у міських та обласних радах». Замість того, щоб підтримати вільні і справедливі вибори на місцях, як наголошує Ланґе, влада Януковича взалася за «старі прийоми», «задіяла у масштабах всієї України так званий адміністративний ресурс» і чинила тиск на виборців та незалежних кандидатів на цих місцевих виборах. Німецький експерт вважає, що «Янукович не склав іспит на демократію 31 жовтня». Брюссель, на його думку, має дати негайну оцінку подій у сусідній зі спільнотою державі, де спостерігаються авторитарні тенденції і якою Євросоюз хотів би бачити Україну найближчим часом, як свого торгового, асоційованого партнера.

Московська «Нєзавісімая газета» вважає, що «експерти віщують Україні після місцевих виборів політичні бурі». І цьому сприяє невдоволення українців, серед яких майже 10 відсотків голосували на місцевих виборах проти всіх, конфлікти інтересів у лавах самої правлячої Партії регіонів, настороженість фінансово-промислових груп. Провали на цих виборах Юлії Тимошенко і Сергія Тігіпка, падіння рейтингу Президента Януковича, втрата залишків популярності багатьма іншими політиками в Україні означає, на думку експертів, яких цитує «Нєзавісімая газета», що до невдоволення українців не вистачає лише одного – «появи нового загальнонаціонального лідера».

Німецька «Франкфуртер Рундшау» у публікації «Успіх правих в Україні» стверджує, що «антисемітська партія виграла комунальні вибори в Україні», маючи на увазі успіх ультраправого Всеукраїнського об’єднання «Свобода» у трьох найбільших західноукраїнських містах – Львові, Тернополі та Івано-Франківську, де ця партія набрала понад 30 відсотків голосів і випередила всі інші сили тут у середньому на 20 відсотків. Газета також відзначає, що Всеукраїнське об’єднання «Свобода» висуває антисемітські, антиросійські і антипольські вимоги, вона вимагає суворіших законів проти «сексуальних збочень» та заборони реклами тютюну і алкоголю. Чільники «Свободи», пише газета, вимагають також ядерного озброєння України, виселення національних меншин на кшталт «ромів» та заборони російської мови в державі. «Франкфуртер Рундшау» також наголошує, що лідер «Свободи» 41-річний Олег Тягнибок посилається на суперечливих лідерів націоналістів 30-50-х років, які боролися проти СРСР... та «здійснювали масові акти насильств проти євреїв і поляків».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Дивитись коментарі (6)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG