Доступність посилання

ТОП новини

Українці все активніше скуповують іноземну валюту


Другий місяць поспіль українці активно скуповують іноземну валюту. За даними Національного банку, в жовтні люди купили майже на 2 мільярди доларів більше, ніж продали. Порівняно з вереснем, купівля валюти зросла на 8%, продаж скоротився на 2%. Офіційний курс гривні до долара зріс на 0,19 коп. (0,02%) і становить 791, 16 гривень за $100. Про що свідчить ця тенденція? Чи втрачає гривня свої позиції? Яке майбутнє національної валюти? Наскільки високим є ризик повторення подій дворічної давнини, коли обвалилася гривня?

Основними причинами, через які українці масово купляють долари та євро є, з одного боку, покращення добробуту людей, а з іншого – недовіра до гривні, зазначає директор департаменту зовнішньоекономічних відносин НБУ Сергій Круглик. Крім цього, на його думку, вельми популярними серед українців є валютні депозити.

«А те, що сьогодні українці отримують доходи – це свідчить про те, що є що міняти. Це тенденція – протягом останнього періоду часу. І коли ви подивитеся більш уважно, які сьогодні надходження до банків, ви зрозумієте, що населення все таки має гроші (скажу прямо) і дивиться куди їх краще вкласти», – зауважив Сергій Круглик.

Чому виник валютний ажіотаж

Українці очікують, що НБУ зробить додаткову велику емісію – тобто вливання коштів у грошовий потік. Через це вони заощаджують частину коштів в іноземній валюті, стверджує колишній заступник голови Нацбанку Ярослав Солтис.

«Зараз ми бачимо, що економіка України не виходить з рецесії так, як хотілося. Бюджет не наповнюється. Втрати бюджетні будуть, тому буде додаткова емісія. Це зробив голова Національного банку: видав гроші тим, кому не можна було їх видавати. Зробив емісію і роздав гроші ненадійним «мертвим» банкам. Перед цим говорили, що валюта буде стабільна. Люди повірили. Зробили великі заощадження в гривні. І Національний банк всі надії перекреслив, видавши емісію, начебто на спасіння банків, які в принципі спасати не можна і не треба було», – говорить Ярослав Солтис.

Валютний ажіотаж – це свідчення недовіри громадян і до гривні, і до банківської системи, і до влади в цілому, наголошує Олександр Сугоняко, президент Асоціації українських банків.

«В нас 34 мільярди доларів валютних резервів, нормальний платіжний баланс і надходження валюти – тобто ринок збалансований. І я не бачу, щоб зараз почалася якась системна дестабілізація. У нас довіра дуже низька в країні. Відновлення довіри – це передумова успішності нашої економічної політики, банківської політики і будь-якої іншої політики», – зауважив Олександр Сугоняко.

На думку фінансистів, величезна популярність іноземної валюти серед населення зумовлена тим, що більша частина бізнесу через посилення податкового тиску пересунулась «в тінь». Прем’єр-міністр України Микола Азаров, втім, запевнив, що гривня «не просто достатньо стійка, а абсолютно стабільна». Але оптимізму глави уряду киянка Олена не поділяє. Вона не довіряє гривні. Свої заощадження робить у іноземній валюті, переважно у доларах.

«До кризи я тримала свій депозит у євро. Коли економічна криза розпочалася у Європі – перевела свої заощадження у долари. Певний час тримати депозити у гривні буде більш вигідно, через більший відсоток депозиту і, при чому, коливання курсів щодо іноземних валют не буде більшим, ніж цей відсоток депозиту. Тому я, звісно, переведу на короткостроковий терміновий депозит з іноземної валюти у гривні, але виключно через вищий відсоток, ніж якщо б я купила іноземну валюту і через коливання курсів вона ще закріпилась», – розповіла Олена.

Можлива інфляція


Обвалу гривні, як це сталося два роки тому, це буде, запевняє президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. Гривня може ослабнути через інфляцію.

«Це замикається у політиці. Адже, якщо в нас буде величезний дефіцит бюджету, якщо у нас не буде коштів, чим цей дефіцит покривати, то, очевидно, що верстат буде працювати – інфляція буде. У нинішньої влади є шанси змінити ситуацію в економіці. У нас криза не перевиробництва, як в Німеччині, а криза недовиробництва», – наголошує Олександр Сугоняко.

«Гривня слабшає – курс долара зростає»


Нині ситуація з гривнею під контролем, оскільки Національний банк має достатні валютні надходження, зазначає економіст Володимир Лановий. Проте, вже в недалекому майбутньому гривня може захитатися.

«Тенденція йде до послаблення гривні, оскільки уряд почав більше закуповувати газу закордоном, ніж в минулому році. Імпорт зростає швидше, ніж експорт і не вистачає валюти від експорту, тому Національний банк почав потрошку відпускати курс. І ми бачимо, що гривня слабшає – курс долара зростає. Обвалів не буде. Але це тільки в цьому році. В наступному році все залежить від Міжнародного валютного фонду. Ми повністю тепер залежні від того, дадуть нам з-за кордону гроші чи не дадуть. Україна живе в борг, в тому числі немає валютного забезпечення, і тому Україна живе по валюті теж в борг», – сказав Володимир Лановий.

За неофіційними минулорічними даними, українці тримали у панчосі від 40 до 60 мільярдів доларів. З осені 2008 за півроку вкладники зняли з депозитів близько 120 мільярдів гривень.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG