Доступність посилання

ТОП новини

Чехія змінює законодавство про іноземців


Прага – З 2011 року Чехія планує запровадити низку змін до законів, якими регулюється процес перебування і працевлаштування іноземців. Зміни торкатимуться насамперед запровадження нових посвідчень особи іноземця із біометричними даними і довготривалих робочих дозволів для іноземців із високою кваліфікацією. Проект змін до законодавства вже схвалила нижня палата парламенту Чехії, Палата депутатів.

Зміни у законодавстві про працевлаштування і перебування іноземців продиктовані економічною кризою, а також новими вимогами Європейського Союзу щодо запровадження нових посвідчень особи.

Звідси витікає перша і головна зміна: від 1 січня 2011 року, якщо закон буде ухвалено, значну частину повноважень від спеціального підрозділу поліції – поліції для іноземців – передадуть безпосередньо до відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ.

Як запевняють його працівники, від скорочення поліції для іноземців уряд заощадить значні кошти. В міністерстві запевняють, що на роботі з іноземцям це не позначиться.

Ще одна зміна – посвідчення з біометричною інформацією

Друга зміна стосуватиметься запровадження спеціальних посвідчень особи іноземця з біометричними даними для кожного, хто дістане дозвіл на довготривале чи постійне перебування. У них буде спеціальна цифрова фотографія і відбитки пальців, збережені в мікрочипі.

«Це вимога Європейського Союзу. Ці картки будуть запроваджуватись поступово, починаючи від 1 травня наступного року. Біометрична картка буде дійсна протягом двох років», – пояснив капітан Франтішек Ваврох із поліції для іноземців позиції законопроекту.

«Сині карти» для іноземців з високою кваліфікацією

Ще одна зміна стосуватиметься запровадження так званих «синіх карт». Цей документ даватиме право полегшеного й довготривалого працевлаштування іноземців, але лише тих, хто має високу кваліфікацію в окремих професіях, і буде фактично поєднанням дозволу на працю і дозволу на перебування.

«Синя картка», або «зелена картка», як її ще називають, – для тих, кого скорочено ми називаємо «білі комірці», – заявив капітан Ваврох.

Чехія вже сьогодні відчуває великий брак фахівців, зокрема, лікарів, середнього медичного персоналу, програмістів. Уряд Чехії опрацьовує спеціальні державні програми залучення «білих комірців» до Чехії на пільгових умовах. «Синя картка» – одна з таких пільг.

Всі інші умови видачі дозволів на перебування поки що залишаються без змін, крім одного: тепер ними займатиметься Міністерство внутрішніх справ Чехії. Про зміни стосовно грошових зборів за ці дозволи чи їхнє продовження поки що офіційно не повідомлялось.

Залишається без змін і одна з головних вимог для отримання постійного проживання в Чехії, запроваджена відносно недавно – потрібно здати іспит на знання чеської мови, хоч і на найпростішому рівні.

Чи зникнуть черги?

Кожен, кому довелось побувати в поліції для іноземців у Празі, знає, що таке багатогодинні черги в переповнених приміщеннях чи на вулиці, особливо в непогоду. Чи зміниться ця принизлива ситуація після того, як роботу поліції для іноземців перебере Міністерство внутрішніх справ?

Капітан Франтішек Ваврох запевняв, що будуть намагатись цю проблему вирішити. «Ми будемо намагатись максимально обмежити черги. Ми вже зменшили черги, відкривши кілька нових відділень. Але саме зараз наплив людей справді величезний. Я думаю, що це пов’язане зі страхом громадян від того, що відбудеться 1 січня 2011 року», – сказав він.

Чекати, як виглядає, залишилось недовго. До кінця листопада нові зміни до законодавства мали б пройти розгляд і в Сенаті – верхній палаті чеського парламенту.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG