Доступність посилання

ТОП новини

Хлопчаки для биття


«Вчора був Ющенко, сьогодні Янукович, але ми, безумовно, задаємося питанням: ви здатні тримати владу 15-20 років? А якщо прийде завтра інший Ющенко, ми так і будемо бігати туди-сюди? Варіантів ніяких не немає» – сказав голова комітету Державної думи Росії з питань енергетики Юрій Ліпатов українським парламентарям, що прибули до Москви вже вкотре нагадати про українське бажання й надалі брати участь у газотранспортній системі Європи.

Голова комітету підкреслив, що ніяких поступок Києву щодо припинення будівництво «Південного потоку» не буде, а до будівництва «Північного потоку» Росію спонукали дії самої України. Так що всі сподівання Президента Віктора Януковича щодо зміни російської енергетичної політики виявилися марними, і росіяни не приховують цього.

Питання не в тому, хто сьогодні і завтра буде Президентом України. Питання в російських інтересах. І навіть не в державних. Адже кожне будівництво підводного газогону – це величезні гроші. І люди, які лобіюють ці проекти, від цих грошей ніколи не відмовляться.

Однак це не означає, що з Росією не можна вести вдалих енергетичних переговорів. Це продемонстрував недавній візит Володимира Путіна до Болгарії. Із своїм колегою, головою болгарського уряду Бойком Борисовим, Путін домовився про участь Софії у будівництві «Південного потоку». Проте домовився на болгарських умовах, після кількох років переговорів.

Болгари змогли домогтися свого. А українці?

Коли Борисов прийшов до влади в Болгарії, він доручив перевірити відповідність вже досягнутих домовленостей щодо «Південного потоку» болгарським національним інтересам. В Москві були неймовірно незадоволені, погрожували «викинути» Болгарію з проекту, почали паралельні переговори із Румунією – але в результаті все закінчилося зовсім непогано для болгар.

Більше того, «Газпром» запропонував Болгарії знижку на постачання газу, якої безуспішно домагається Україна. І хоча Володимир Путін та голова правління «Газпрому» Олексій Міллер продовжують наполягати на тому, що ця знижка немає нічого спільного із участю Болгарії в будівництві «Південного потоку», всі добре розуміють – без такого компромісу згоди Софії годі було чекати!

Та й це ще не все. Після закінчення російсько-болгарських перемовин Європейська комісія побачила в ухвалених документах порушення нового європейського енергетичного законодавства. Болгарія не проти піти на поступки Брюсселю. Росія – проти, однак буде змушена це зробити.

А тепер давайте порівняємо досягнення пана Борисова із досягненнями Президента України в енергетичній сфері. Неважко зрозуміти: якщо б Україна займала сильну позицію на переговорах з Росією, усвідомлювала б своє реальне значення як транзитної держави, навряд чи хто читав би її депутатам нотації. А якщо б ми були частиною єдиної Європи, Москва змушена була б підписувати із нами угоди, які б відповідали прийнятим в ЄС підходам до постачання енергоносіїв.

Так що не варто ображатися на російських керівників, коли ми самі залюбки граємо роль енергетичних хлопчаків для биття...
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG