Доступність посилання

ТОП новини

Місцеві вибори у Польщі: заполітизовані й екстравагантні


Варшава – У неділю в Польщі відбудуться місцеві вибори. Польські оглядачі, підсумовуючи цьогорічну виборчу кампанію до органів місцевого самоврядування, називають її винятковою. Мовляв, ця кампанія була дуже різноманітною – дуже заполітизованою, та водночас багатою на яскраві маркетингові ходи.

21 листопада поляки повинні обрати понад 50 тисяч депутатів місцевих рад та понад 2 тисячі голів міст і селищ. Особливістю польських місцевих виборів є участь у перегонах до місцевих рад не лише політичних партій, а й місцевих виборчих комітетів.

Ці комітети створені безпартійними представниками місцевих громад. За даними соціологічних досліджень, цього року такі комітети виборців можуть зібрати понад десять відсотків голосів поляків.

Як твердять соціологи, у неділю можна сподіватися рекордно високої явки виборців. Понад 70 відсотків опитаних поляків підтвердили, що візьмуть участь у виборах у той час, як у попередніх польських виборах до органів місцевого самоврядування взяли участь лише 46 відсотків громадян.

Пам’ять про катастрофу як фактор кампанії

Що ж спричинило таке значне зростання політичної активності польських виборів? За словами екс-президента Польщі Александра Квасневського, цьогорічна політизація польського суспільства стала наслідком тривалої й вельми емоційної жалоби за загиблими під Смоленськом.

Водночас Квасневський вельми критично оцінює цьогорічну виборчу кампанію, під час якої чимало політиків намагалися грати на емоціях виборців, вражених наслідками смоленської трагедії. «Те, що мене вражає, проти чого я категорично виступаю, – це намагання використати емоційний настрій поляків, пов’язаний із наслідками катастрофи. Вибори – це вибори, це політика, а наші емоції це щось дуже цінне, але залишмо їх для інших нагод. Не можна проводити виборчі кампанії на кладовищах», – заявляє Квасневський.

Тим часом лідер польської опозиції Ярослав Качинський закликає виборців до мобілізації на місцевих виборах. Він опублікував відкритого листа, в якому говорить про російську загрозу для Польщі. Мовляв, вибори до місцевих рад можуть згуртувати прихильників опозиції й затримати проросійські сили у Польщі.

Ярослав Качинський твердить, що реалізація програми очолюваної ним партії «Право і справедливість» – це не що інше, як виконання заповіту загиблого Леха Качинського.

Країна ліберальніша, перегони «солодшають»

На відміну від політиків, незалежні експерти вважають, що жалоба хоч і вплинула на активізацію польських виборів, проте не стала домінантою настрою виборчої кампанії. Мовляв, цьогорічні перегони до місцевих рад були яскравими, кольоровими та… солодкими.

Деякі політики ледь не голови ставали, аби сподобатися виборцям. Кандидати на депутатів та на посади мерів вигадували різноманітні шоу, які іноді й шокували, а також роздавали на вулицях фрукти, солодощі й «енергетичні» напої.

До прикладу, кандидат на міського голову у місті Курнік біля Познані, аби запам’ятатися виборцям, просто в діловому костюмі стрибнув у щойно відкритий басейн. А про екстравагантні виборчі плакати варшав’янки Катажини Щолек повідомили медіа кількох десятків країн світу. Молода кандидатка в депутати столичної райради сфотографувалася для свого плакату в бікіні й умістила на промовистий девіз: «Гарна, незалежна й компетентна».

Характерно, що в цьогорічній виборчій кампанії це не єдиний випадок політичної реклами з еротичним підтекстом. Такого типу плакати й відеокліпи використовували кілька молодих жінок-політиків. Польські соціологи вважають, що поява такої політичної реклами в консервативній Польщі є яскравою ознакою помітної лібералізації польського суспільства.

Політичний оглядач Анджей Бжушкевич наголошує на тому, що значна частина виборчої кампанії розгорталася в інтернеті, оскільки за останні роки інтернет-мережа стала невід’ємною частиною щоденного життя пересічного поляка.

Бжушкевич звертає увагу ще й на таку особливість польської виборчої кампанії: «Поляки раптом зауважили, що дороги, вулиці, спортивні заклади відкривали незадовго перед виборами. Місцева влада, яка хоче, щоб її обрали на повторний термін, показує, що чудово вправляється зі своїми обов’язками».

За прогнозами польських політологів, у переважній більшості виборчих округів вибори завершаться вже в першому турі. Державна виборча комісія перші офіційні результати підрахунку голосів оголошуватиме вже у понеділок удосвіта.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG