Доступність посилання

ТОП новини

Європарламент визначився у ставленні до України


Київ – 25 листопада депутати Європейського парламенту нарешті ухвалили довгоочікувану резолюцію щодо ситуації в Україні. Її ухвалення двічі переносилося – 21 жовтня та 10 листопада цього року. А деякі фракції у Європарламенті упродовж цього часу навіть обмінялися звинуваченнями у лобіюванні інтересів владних та опозиційних партій в Україні.

Отож в ухваленому документі, зокрема, визнається право України на основі статті 49 Угоди Європейського Союзу подати заявку на членство в ЄС як європейської держави, що дотримується принципів свободи, демократії, пошани до прав людини і фундаментальних свобод, верховенства права.

При цьому євродепутати наголосили, що Україна має європейську перспективу, а також привітали консенсусні заяви українського уряду та опозиції про прагнення до євроінтеграції з довгостроковою метою стати членом ЄС.

Разом з тим у резолюції наголошується, що місцеві вибори 31 жовтня цього року не встановили нового позитивного стандарту, і висловлюється жаль, що Україна змінила виборче законодавство за кілька місяців до їх проведення.

«Європарламент шкодує, що через відмову виборчих комісій реєструвати запити опозиційних партій раніше, ніж списки Партії регіонів, правляча партія одержала перші номери в бюлетенях для голосування у 85% округів», - написано в документі.

У резолюції також наголошується, що деякі партії, зокрема «Батьківщина», не змогли зареєструвати своїх кандидатів у ряді регіонів і взяти участь у виборах.

Європарламент також шкодує, що виборчі правила залишаються предметом дискусій в Україні, і заявляє про необхідність поліпшення виборчого законодавства при співпраці з ЄС та ОБСЄ.

У документі міститься занепокоєння останнім перебігом подій, який, на думку депутатів, може привести до підриву свободи ЗМІ і плюралізму, а також заклик до влади вжити всіх необхідних заходів для захисту цих основних аспектів демократичного суспільства, утримуватися від прямого чи непрямого контролю за змістом повідомлень національних ЗМІ.

Депутати також наголосили на терміновій необхідності реформ законодавства, що регулює медіа-сферу, привітали намір створити в Україні Суспільне телебачення і, разом з тим, висловили жаль з приводу відкликання ліцензій у «5-го каналу» і каналу TВi.

У резолюції міститься заклик до українського уряду привести законодавство у сфері ЗМІ до стандартів ОБСЄ, а також клик до влади розслідувати зникнення журналіста Василя Климентьєва.

Також євродепутати вважають за необхідне провести консенсусну конституційну реформу, яка б передбачала чіткий розподіл влади та ефективну систему заборон і противаг. У цьому контексті в резолюції наголошується на важливості співпраці з Венеціанською комісією Ради Європи.

У резолюції наголошується і ключова роль України в енергетичній безпеці ЄС.

Разом з тим депутати висловили задоволення прогресом у переговорах щодо угоди про асоціацію зі створенням зони вільної торгівлі, закликали Єврокомісію та Україну домогтися швидкого прогресу в цьому питанні.

Крім того, Європарламент закликав українську владу до прискорення зусиль у боротьбі з корупцією, а Верховну Раду закликає схвалити закон про доступ до публічної інформації

Європарламент привітав і схвалення Плану дій щодо лібералізації візового режиму для України, а також закликав країни-члени ЄС відмовитися від стягування зборів при видачі віз.

Депутати «не послухалися» Хорошковського

Валерій Хорошковський
Особливої уваги заслуговує пункт резолюції про дотримання прав і свобод в Україні.

Із цього приводу європейські депутати також закликали українську владу до розслідування всіх повідомлень про порушення прав і свобод, а також – роль СБУ у втручанні в демократичний процес.

Тут варто згадати про те, що голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський, перебуваючи 9 листопада у Брюсселі, заявив журналістам наступне:

«Якщо такі питання (щодо втручання СБУ в політичне життя України. – Радіо Свобода), то розглядатиму їх як сплановані», - сказав чиновник.

У іншому ж разі, зазначив Хорошковський, він розглядатиме резолюцію як збалансовану і спрямовану на розвиток відносин із Україною.

Тоді ж голова СБУ Валерій Хорошковський запросив до дорогого ресторану в Брюсселі, що розташований на центральній площі Гранд Пляс в "La Maison du Cygne" (Будинку Лебедя), 15 депутатів Європейського парламенту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG