Доступність посилання

ТОП новини

«Чехія повертається обличчям до України» – Карел Шварценберґ


Карел Шварценберґ
Карел Шварценберґ

Київ – Візит міністра закордонних справ Чехії Карела Шварценберґа до Києва розпочався з «проколу» у дипломатичному протоколі: на летовищі «Бориспіль» чеська делегація опинилася з делегацією російських парламентарів. Росіяни пройшли через зал офіційних (державних) делегацій, а чеські дипломати і журналісти були змушені скористатись VIP-терміналом. Але на перебіг переговорів у Києві це прикре непорозуміння не вплинуло, чеські та українські дипломати й урядовці обговорили низку важливих проблем як двосторонньої співпраці, так і питання загальноєвропейської ваги.

Пожвавлення політичних контактів та торговельно-економічної співпраці, захист українських заробітчан, поглиблення гуманітарних зв’язків – ці питання обговорили у Києві міністри закордонних справ України та Чехії Костянтин Грищенко та Карел Шварценберґ.

У центрі уваги міністрів були також проблеми європейської енергетичної безпеки. За словами Грищенка, українська сторона гарантує безперебійне постачання енергоносіїв з Росії до ЄС. «Повторення ситуації, яку пережила Європа, не можливо! Ми ведемо важливі, предметні переговори з Росією, але питання транзиту газу в Європу гарантоване обома сторонами на 100 відсотків!».

Карел Шварценберґ
свій візит до Києва назвав «поверненням» Чехії до «українського вектору співпраці». І нагадав: «Ще з ініціативи президента Масарика, поміж Першою і Другою світовими війнами, Чехія прийняла українців, які не змирились зі знищенням своєї державності. У Празі працював Український вільний університет, що в ньому вважали за честь викладати і чеські інтелектуали, творці чеської національної ідеї… Свого часу, працюючи головою Міжнародного Гельсінського комітету, я пишався тим, що допомагав українським і чеським дисидентам. Україна для мене – держава, яка нині переживає складний час повернення до Європи».

Від слів – до справ


За підсумками переговорів делегації Чехії та уряду України, досягнуто кількох реальних кроків до поглиблення співпраці. Так, 1 грудня відбудеться засідання комісії з питань торговельно-економічного співробітництва. Сторони також вирішили активізувати роботу експертів із консульських питань та захисту прав українських легальних трудових мігрантів, які працюють у Чехії. За словами Шварценберґа, Прага також готова допомогти українцям у боротьбі з корупцією.

Як зазначив експерт Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Ростислав Павленко, чеський досвід вельми актуальний для України. «У Чехії була політична воля. Друга річ – це кадрова політика, яка могла забезпечити проведення реформ. І по-третє, це питання чіткої орієнтації на Європу, на Євросоюз і НАТО», – зазначив експерт.

Щоправда, каже Ростислав Павленко, виникають сумніви, чи спроможні вивчити досвід Чехії українське чиновництво та чинна влада, які не пройшли «чистилище» люстрації і не навчились захищати інтереси держави й народу.

Чи здатна українська влада вчитись європейському досвіду, покаже справа екс-міністра економіки Богдана Данилишина. Повернуть його в Україну чи залишать у Чехії, де він попросив політичного притулку, – це залежатиме від українських і чеських правоохоронців, сказав міністр Карел Шварценберґ.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG