Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі створили «портрет» мільйонера


Варшава – Польські соціологи змалювали узагальнений образ польського мільйонера. На замовлення одного з найбільших польських банків вони опитали найбагатших поляків й описали їхні характерні риси. Виявилося, що поляки-мільйонери істотно відрізняються своїми звичками, вподобаннями від заможних громадян Західної Європи.

За даними дослідження Інституту вивчення громадської думки SMG/KRC, сьогодні у Польщі нараховують понад 100 тисяч мільйонерів. Здебільшого це люди віком від 40 до 50 років.

Від заможних людей Заходу вони передусім відрізняються тим, що свої гроші не успадкували, а заробили самі. Більшість із них у роки суспільної трансформації не побоялися залишити роботу в бюджетних установах і розпочати власну справу. Сьогодні найбагатші поляки – це власники приватних підприємств, управлінці у великих корпораціях, а також особи, які вдало заінвестували гроші в перспективні сектори економіки.

Перший мільйон здобутий каторжною працею

Як розповідають польські багатії, на початку 1990-х їм доводилося працювати по 16-18 годин на добу. Мільйонер із Кракова Ян Костюшко, колишній автогонщик, заробив свої 50 мільйонів у ресторанному бізнесі. Він заснував мережу ресторанів, що спеціалізуються на польській національній кухні.

Згадуючи про зароблений свій перший мільйон, Ян Костюшко сказав: «Я розумію, що в це важко повірити, та ми розпочинали з того, що найняли на околицях Кракова маленьку хатинку, де відкрили ресторанчик. Я по 16 годин не виходив із кухні. Ми так старалися, що виграли в загальнопольському престижному конкурсі «Тепер – Польща». Тоді було так багато бажаючих потрапити до нашого ресторану, що дехто стояв по три години в черзі».

Кшиштоф Кліцкі, мільйонер із міста Кєльце, власник великої фірми, що займається розповсюдженням преси, зауважує, що на початку мусив покладатися тільки на власні сили. «Тепер мені здається, що повторити той початок було б дуже складно, – каже він. – Я ночами їздив у друкарню до Варшави по «Газету виборчу», удосвіта розвозив її до пунктів продажу, потім повертався, збирав непродані примірники, рахунки, розраховувався з продавцями. Я був постійно зайнятий, у мене не було грошей навіть на бухгалтера, усе мусив робити сам».

Багатії зі світоглядом середнього класу


Аналізуючи отримані в перебігу дослідження дані, експерти кажуть, що наразі між польськими та західноєвропейським багатіями лежить світоглядна прірва. Мовляв, найбагатші родини Заходу формувалися впродовж століть, тож вони великого значення надають елітарній культурі, чого не скажеш про пересічного польського мільйонера.

Згідно з даними опитувань, заможні поляки не мають звички читати закордонну пресу, або ж стежити за економічними новинами з усього світу. Значно охочіше вони дивляться випуски щоденних вечірніх теленовин, а зрідка – публіцистичні програми. Пересічний польський мільйонер не грає у гольф, не має яхти, не ходить до оперного театру. Найчастіше він не афішує свого багатства. Фінансові надлишки польські багатії воліють вкласти в добру освіту для дітей, аніж у твори мистецтва.

Словом, як наголошують експерти, мільйонерам з-над Вісли ближчі цінності польського середнього класу, аніж західноєвропейських еліт.

Утім, за даними опитувань громадської думки, більшість поляків не любить «своїх» багатіїв. І це при тому, що тільки десятеро найбагатших поляків дають роботу понад 100 тисячам осіб. Усі ж разом взяті польські мільйонери працевлаштовують понад мільйон співгромадян.
XS
SM
MD
LG