Доступність посилання

ТОП новини

Українці мало знають про гроші – опитування


Київ – Переважна більшість українців має лише базові знання у фінансовій сфері. Пересічний громадянин України найчастіше використовує елементарні послуги банків. Українці воліють не жити в борг і мало вірять у можливість розв’язання на свою користь проблемних ситуацій у відносинах із фінансовими установами. Такими є результати загальнонаціонального опитування з питань фінансової грамотності та захисту прав споживачів фінансових послуг.

Брак фінансових знань і недовіра до фінансових інститутів ідуть поруч. Досвід 2008 року, коли тисячі громадян втратили заощадження у проблемних банках або отримали значне підвищення відсоткових ставок за кредитами, гальмує розвиток ринку фінансових послуг. Люди віддають перевагу найелементарнішій із цих послуг – платежам.

«Ми маємо населення, яке в основному користується оплатою комунальних платежів через банк, банківським рахунком або банківською пластиковою карткою (звісно, якщо є зарплатні проекти, то не користуватися ними практично неможливо), проведення платежів через платіжні термінали, обмін валют. І тільки далі в нас ідуть кредити, депозити, страхування життя», – розповів представник проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» Олексій Куценко.

Він також навів промовистий факт: лише сім відсотків із понад двох тисяч опитаних знають, що гарантована державою гранична сума відшкодування за вкладами в комерційних банках становить 150 тисяч гривень.

Українці просто не вірять у те, що в разі виникнення проблем у відносинах із фінансовими установами зможуть отримати відшкодування, зауважує голова правління комерційного банку Володимир Лавренчук. «Знати про захист і бути захищеним – це дві різні тези, – каже він. – Мати можливість отримати 150 тисяч, гарантованих Фондом (гарантування вкладів фізичних осіб) і отримати їх завтра – в понеділок чи у вівторок – це дві різні речі. Люди не знають, тому що не вірять у те, що воно працює».

Грамотні клієнти ще ростуть


Дві третини українців мають слабке уявлення про структуру своїх доходів і витрат, оскільки не ведуть сімейного бюджету. Лише 13 відсотків респондентів послуговуються золотим правилом фінансових радників – заплати спочатку собі, заощадь, а згодом витрачай. Понад чверть опитаних не заощаджують нічого.

Водночас українське становище з фінансовою грамотністю не є унікальним. Подібними є результати опитувань в Азербайджані, Росії, Болгарії та Румунії. У провідних країнах світу люди також потрапляють у скрутні ситуації, коли не можуть зважити всі ризики.

Потребу у фінансовій освіті своїх клієнтів відчувають і самі банкіри.

«Ми протягом цього року робимо такі «посиденьки», – зазначає голова наглядової ради комерційного банку Юрій Блащук. – Ми запрошуємо дітей і розповідаємо їм про фінансові продукти, даємо їм можливість вести свої рахунки і бюджет. Мені здається, що це дуже перспективно – вкладаючи сьогодні в дітей, ми отримуємо нормальних і грамотних клієнтів».
  • Зображення 16x9

    Антон Шульга

    Працюю на Радіо Свобода з квітня 2010 року. Редактор та ведучий ранкових новин. Попередній трудовий досвід також пов’язаний із радіо – обласним державним у Луганську, «Радіо-Ера» в Києві. Народився 1975 року у Жовтих Водах на Дніпропетровщині. Вищу освіту отримав у Луганському державному педагогічному університеті ім. Тараса Шевченка.

Дивитись коментарі (3)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG