Доступність посилання

ТОП новини

Забутий Вербицький: до 140 років від смерті композитора


Київ – Сьогодні в Україні та Польщі вшановують пам’ять видатного українського композитора, співавтора гімну України, священика УГКЦ Михайла Вербицького. 140 років тому він помер у селі Млини Підкарпатського воєводства Польщі. Пам’ятник композитору стоїть донині неподалік млинівської Покровської церкви. Урочисті заходи зі вшанування Михайла Вербицького у Млинах організовують сьогодні Об’єднання українців у Польщі, Греко-католицька церква та Львівська облдержадміністрація. А в Україні – у Львівській обласній філармонії 11 грудня звучатиме концерт, присвячений пам’яті автора Державного Гімну України, отця Михайла Вербицького.

Скромний священик з маленького підкарпатського села, що став одним з основоположників української композиторської школи. Михайло Вербицький – композитор, що оживив музикою Національний гімн України, поєднавши європейські мотиви із національними.

Творча дорога композитора

Михайлу Вербицькому пощастило народитись неподалік Перемишля, який на початку 19 століття був центром українського духовного життя. Отримавши початкові знання та основи музичної грамоти, Михайло, як часто тоді робила інтелігенція, вступає до Духовної семінарії УГКЦ. Його навчання припало на роки, коли на Галичині набирала обертів діяльність патріотичних організацій. Ідея національного відродження на все життя заволоділа майбутнім співавтором українського гімну. Паралельно у семінарії Вербицький розвиває свій музичний талант. Найбільше віддається хоровому мистецтву та грі на гітарі. Серед перших його композицій були саме церковні твори.

Музика молодого композитора швидко почала розходитись по церквах та концертних залах у спраглій на власну музику Галичині. Однак про Вербицького як професіонала заговорили, коли він почав писати музичні твори до українських театральних вистав, а пізніше для театру «Руська бесіда».

Одним з найвидатніших творів Вербицького стає масштабна епічна інтерпретація «Заповіту» Тараса Шевченка.

Україна не знайшла грошей на музику Вербицького

Сьогодні музика Вербицького в Україні – це рідкість. Її практично неможливо знайти в бібліотеках чи Інтернет-просторі. Тому об’єднання українців у Польщі до 140-річчя смерті композитора видало диск із музикою Вербицького та альбом про його життєвий шлях.

«До цих роковин Перемишльське об’єднання українців видало записи Вербицького компактом, його твори для квартету. І також двотомне альбомне видання з його рукописами та автобіографією,– розповіла Радіо Свобода голова Перемишльського відділу Об’єднання українців у Польщі Марія Туцька. – Надіємося, що другий компакт-диск з літургією Вербицького також буде виданий».

Однак побачити ці видання українці зможуть лише у польському місті Перемишль. В Україні не знайшлось грошей для допомоги у створенні цього благодійного проекту. Львівська облдержадміністрація проігнорувала запити пані Туцької допомогти у виданні творів музиканта.

Сьогодні під час жалобної панахиди вона знову запитає керівників Львівської облдержадміністрації, чи потрібна українцям музика Михайла Вербицького?
  • Зображення 16x9

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на Радіо Свобода ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проєкту «Україна – Куба». Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG