Доступність посилання

ТОП новини

Президенти Німеччини і Польщі говорили про символи, що нормалізують політичне життя


Крістіан Вульф та Броніслав Коморовський, Варшава, 7 грудня 2010 року

Варшава – У Польщі відзначають 40-річчя підписання договору з ФРН про нормалізацію відносин. Із цієї нагоди до Варшави прибув президент Німеччини Крістіан Вульф. Сьогодні він зустрівся з президентом Польщі Броніславом Коморовським. Обидва президенти говорили, що польсько-німецькі стосунки повинні бути прикладом нормалізації відносин для всієї Європи.

Польсько-німецьке повоєнне потепління розпочалося з епізоду, про який сьогодні у Варшаві часто згадували. 40 років тому, під час свого офіційного візиту до Варшави, канцлер Федеративної Республіки Німеччина Віллі Брандт зробив символічний дружній жест у бік Польщі. Під час покладання квітів до пам’ятника героям Варшавського гетто він спонтанно став на коліна. Тим самим політик попросив у поляків пробачення за кривди, заподіяні їм Німеччиною під час Другої світової війни.

Сьогодні президенти Польщі та Німеччини згадували про те, який вплив на два сусідні народи мав символічний вчинок Віллі Брандта. За словами Броніслава Коморовського, німецький канцлер, клякнувши перед варшавським пам’ятником, зламав польський повоєнний стереотип німця-ворога. «Поляки раптом побачили, що є різні німці, є такі, котрі не погоджуються на повоєнні кордони, але є й такі, котрі хочуть діалогу і готові спільно вирішувати проблеми. Без сумніву, 1970 рік змінив образ Німеччини в Польщі», – зауважив Коморовський.

А президент Німеччини Крістіан Вульф зазначив, що, хоч у 1970-му був підлітком, вчинок Брандта як і багато німців узяв його близько до серця. «Це був жест схиляння перед стражданнями, завданими німцями Польщі та Східній Європі. Гадаю, канцлерові забракло слів, щоб висловити сором і відповідальність за німецькі злочини часів війни, хоч він особисто за них не відповідав. Тим важливіше, що він взяв на себе цю відповідальність», – зазначив Вульф.

Поляки й німці можуть експортувати «технологію примирення» – Коморовський


Обидва президенти сьогодні пройшли місцями пам’ятного візиту Віллі Брандта, що відбувся 40 років тому, а також взяли участь у конференції «Європа – континент примирення?» Керівники держав наголошували, що дружні символічні вчинки у політиці – це не тільки ритуали, вони, так би мовити, відчиняють двері для конкретних політичних рішень. Зокрема, вчинок Брандта був символічним вступом до підписання польсько-німецького договору про непорушність повоєнних кордонів.

Польські оглядачі кажуть, що й від сьогоднішнього візиту німецького президента поляки очікують не тільки приязних символічних жестів, але й конкретних результатів.

Кшиштоф Токаж, експерт з польсько-німецьких стосунків називає галузі, в яких очікує активізації відносин між Берліном та Варшавою: «Це, без сумніву, такі сфери як Європейський Союз, питання головування Польщі в ЄС у 2011 році, розвиток «Східного партнерства», про яке у Польщі останнім часом трохи призабули, особливо в стосунках із Німеччиною».

Бартоломей Новак, один із організаторів варшавської конференції, в якій сьогодні взяли участь польський та німецький президенти, каже, що на цей форум навмисне запросили гостей з усієї Європи. За його словами, польсько-німецьке примирення 1970 року – це «справжнє чудо», тож полякам і німцям є що розповісти європейським народам, багато з яких дотепер мають натягнуті відносини.

Як пожартував сьогодні Броніслав Коморовський, німці та поляки можуть експортувати «технологію примирення».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG