Доступність посилання

ТОП новини

Інститут національної пам’яті: без статусу і впливу


Львів – У переддень міжнародного Дня прав людини Президент Віктор Янукович своїм Указом № 1086/2010 перевів Український інститут національної пам’яті у підпорядкування Кабміну. Віднині це звичайна науково-дослідна бюджетна установа під керівництвом Миколи Азарова, позбавлена впливу на формування державної політики національної пам’яті.

Тобто з центрального органу виконавчої влади інститут перетворений в наукову установу, державний комітет. Президент Янукович понизив статус Українського інституту національної пам’яті, хоч це заперечують його гуманітарні заступники.

Питання в іншому. За президентства Ющенка, коли створили Український інститут національної пам’яті, не був ухвалений Закон про цю інституцію з відповідними функціями. І навіть у планах не було опрацювання відповідного документа, інститут позбавили спеціального статусу. А ще він не належно працював.

Дослідниця з питань голодомору Анна Семенюк надіслала туди сотні звернень і не отримала жодної відповіді! А що казати про тисячі репресованих українців, – їм було нікуди звертатись, щоб дізнатись правду про свої родини...

Інститут національної пам’яті у Польщі, на зразок якого планували створити і Український, має спеціальний статус. Тут працюють понад дві тисячі людей ( в Україні менше 50), з них 800 - прокурори. Інститут проводить слідчі дії, підзвітний лише сейму. Перш аніж стати держчиновником, кожна людина проходить перевірку через Інститут щодо того, чи не співпрацювала вона з комуністичними структурами. Як тільки в польському Інституті дізнаються про нове виявлене поховання двох-трьох поляків, то уже через три дні на місце виїжджає група і встановлює хрест, а далі досліджують.

Інститут нацпам’яті Польщі видав кращу книжку про голодомор в Україні, англійською та польською, аніж Український інститут.

Не до порівняння і фінансування двох цих закладів. Український інститут національної пам’яті постійно недофінансовувся.

Однак говорити про спеціальний статус інституту, ухвалення Закону сьогодні уже запізно. У підсумку маємо чергову наукову-дослідну інституцію. І цей крок влади українське суспільство теж дозволило їй зробити .
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Дивитись коментарі (3)

XS
SM
MD
LG