Доступність посилання

ТОП новини

Виставка творів останнього «богемного» митця у Празі (огляд культурних подій в Європі)


Амедео Модільяні

Прага – Сьогодні в огляді культурних подій в Європі – розповідь про унікальну мистецьку подію в Чехії й про конкурс на найкрасивіший різдвяний ярмарок серед європейських міст. У Празі відкрилась виставка творів Амадео Модільяні – великого італійця, якого ще називають останнім богемним митцем 20 століття. Виставка щодо своєї мистецької й історичної ваги унікальна. А найкрасивішим різдвяним ярмарком в Європі цього року визнаний ярмарок у Нюрнберзі.

Амадео Модільяні: Париж як доля

Художник і скульптор Амадео Модільяні прожив усього 35 років, побував за життя лише в кількох містах – у Ліворно, де народився, у Флоренції, Венеції й Римі, де вчився, і в Парижі – місті, яке стало його долею, місцем найбільших творчих і духовних злетів і найтяжчих переживань.

Творчість Амадео Модільяні відносять до експресіонізму, хоча за виразністю образотворчої форми, своєрідним баченням світу і, головне, сильним внутрішнім емоційним наповненням, малярство автора – це стиль сам у собі. Модільяні, чи Моді, як його називали найближчі, витворив його наперекір модному тоді кубізму, наперекір нерозумінню сучасників і в безперестанних суперечках із самим собою.

Амедео Модільяні, «Наречений і наречена» (1915-1916)
Із 35-ти прожити років 25 у Модільяні відібрала хвороба – туберкульоз. Жив він у великій скруті, зате емоційно, на повну силу. Творами не раз розплачувався за житло, страву, просто роздавав їх друзям. Залишилось всього близько 350 творів Модіяльні, розкиданих по всьому світу. Тим унікальнішою є виставка, яка відкрилась у Празі. В експозиції представлені понад 60 робіт, – розповідає куратор виставки Маркета Фаустова:

«Ідею створити виставку півтора року тому висловила італійський фахівець пані Серена Бакальїні. Завдяки співпраці з празькою галереєю «Vernon» цю ідею вдалось реалізувати. В експозиції представлено 10 малярських творів, кілька десятків оригінальних рисунків. Тут можна також побачити багато прижиттєвих фотографій і документів Модільяні, які надав на виставку Інститут Модільяні в Римі».

Серед іншого в експозиції також виставлений етюдник Модільяні й портрети Жанни Ебютерн – жінки-долі, якій віддав останній найщасливіший і водночас найдраматичніший період життя. Виставка відкрита до кінця лютого наступного року.

Найкращий у Європі Різдвяний ринок – у Нюрнберзі

Триває адвент – тихий, сповнений радості час, коли християни очікують народження Христа. Як і щороку, популярний туристичний путівник «Lonely Planet» («Єдина планета») виголосив переможців найкрасивіших, найбагатших, найцікавіших за національними ознаками Різдвяних ярмарків у Європі.

Перемогу здобув ярмарок у Нюрнберзі, історія якого нараховує вже 4 століття. На другому місці австрійський Зальцбурґ, який, як свідчить путівник, здається, увесь пропах смаженими мигдалевими горіхами.

Третє місце посіла Прага, яка, крім традиційних ремесел, цього року багата на смачне різдвяне печиво.

До десятки найкрасивіших увійшли також різдвяні базари у Мюнхені, Берліні, Копенгагені, Будапешті, Талліні й Кракові.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG