Доступність посилання

ТОП новини

Посадовцям дарують будяки


Премія «Будяк року»

Київ – Цього року МВС, СБУ та міська влада Харкова найбільше порушували права людини в Україні – такими є підсумки щорічного антирейтингу «Будяк року». 10 грудня, до Всесвітнього дня прав людини, його оприлюднила Українська Гельсинська спілка. Номінанти сумнозвісної премії від коментарів відмовляються. Тоді як у Міністерстві юстиції заявляють, що враховують подібні громадські ініціативи з моніторингу прав людини у підготовці нових законопроектів.

5 років поспіль українські правозахисники збирають найбільш кричущі факти порушень прав людини в Україні. А паралельно розшукують на українських полях найбільші та найстрахітливіші будяки. І потім урочисто вручають їх посадовцям та установам, які нехтують правами людини.

Претендентів на звання «Будяк року» міг висунути кожен – висловившись на спеціально створеному інтернет-форумі. Далі спеціальна комісія за участі правозахисних та громадських організацій обирала з кандидатів переможців. До антирейтингу увійшли, зокрема, міністр освіти та науки Дмитро Табачник, Прем’єр-міністр Микола Азаров та адміністрація Президента України.

Правоохоронці – лідери у порушенні прав людини, – експерти

Володимир Яворський
Перше, друге та третє місця, за версією «Будяка року», посіли відповідно міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов, мер Харкова Геннадій Кернес та голова СБУ Валерій Хорошковський, говорить виконавчий директор Української Гельсинської спілки Володимир Яворський.

«Хочу оголосити «золотого будяка-2010» – це пан Могильов. Він отримує цей золотий будяк за свідому політику зневаги прав людини, – говорить співорганізатор антирейтингу.– Аргументи вагомі. Цього року удвічі зросло число фактів катувань та смертей у міліції. Смертельних випадків ми нарахували близько сорока. Небагато з них отримали розголос, як-от справа Ігоря Індила. Окрім того, міліція незаконно припиняла масові зібрання, без рішення суду».

Ці та інші системні порушення прав людини з боку міліції визнала і омбудсман України Ніна Карпачова. За її словами, найбільшою проблемою у цій царині є катування та нелюдське поводження із затриманими.

Очільнику СБУ Валерію Хорошковському присвоїли «будяка» за тиск на істориків та обмеження доступу до інформації про окупаційні режими та визвольний рух в Україні. Геннадій Кернес отримав місце в антирейтингу за знищення старого дубового гаю у Харкові та переслідування мешканців, які його захищали. Всі номінанти отримають свої колючі призи та відповідні грамоти поштою. За увесь час існування премії будяк погодився взяти до рук лише екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко.

Такий антирейтинг дійсно сприяє захисту прав людини в Україні, говорить член комісії конкурсу, директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

«Люди увійшли в історію як «будяки», і це назавжди. Будь-хто зайде в інтернет і побачить: ось чим вони відомі! Гадаю, такі премії утримують людей від того, щоб знову стати їхнім призером»,– говорить експерт.

Всі переможці рейтингу «Будяк року» коментувати свою нагороду відмовилися. У прес-службі харківського міського голови його перемогу в рейтингу пояснюють замовленням, цитую, тих, хто фінансує Українську Гельсинську спілку.

Громадський моніторинг прав людини може бути приводом для зміни законодавства.

Міністерство юстиції України враховує подібні громадські моніторинги порушення прав людини у законотворчості, заявив міністр юстиції Олександр Лавринович.

«Ми враховуємо все, що можна використати у розробці нормативних актів. Спеціального моніторингу громадських рейтингів з прав людини ми не робимо. Але коли маємо оцінку, що якась норма несе негатив у життя суспільства, ми звертаємо на це увагу», – пояснює міністр.

Антирейтинг «Будяк року» проводиться вже уп’яте. За цей час його номінантами стали, зокрема, Генеральний прокурор Олександр Медведько, омбудсмен України Ніна Карпачова, Президент Віктор Ющенко, Верховний суд та Нацкомісія із захисту суспільної моралі.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG