Доступність посилання

ТОП новини

Чому США не висувають звинувачень проти засновника WikiLeaks


Джуліан Ассанж

Прага – 14 грудня британський суддя має вирішувати подальшу долю засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа, якого в Швеції підозрюють у сексуальних домаганнях і зґвалтуванні. Сам Ассанж, котрий перебуває у камері попереднього ув’язнення, звинувачення відкидає і пов’язує їх зі своєю професійною діяльністю. Деякі американські офіційні особи публічно заявили, що засновник WikiLeaks порушив американські закони, коли оприлюднив через інтернет тисячі американських дипломатичних депеш. Але дотепер уряд США не висунув засновнику WikiLeaks жодних звинувачень.

Минуло два тижні відтоді як Генеральний прокурор США Ерік Голдер заявив, що американська влада розслідує, яким чином через сайт WikiLeaks оприлюднили таємні американські документи.

«Я засуджую дії WikiLeaks. Вони загрожують нашій національній безпеці, а конкретніше – ставлять під удар осіб, які служать нашій країні в різній компетенції, чи як дипломати, чи як розвідники, ставлять під удар відносини, які ми маємо з важливими союзниками у світі», – сказав Ерік Голдер.

Деякі американські політики публічно заявили, що Джуліан Ассанж заслуговує на смерть. Але поки в США його офіційно ні в чому не звинуватили. Бен Сол, співдиректор Центру міжнародного права в Сіднейському університеті в Австралії вважає, що це свідчить про те, що американська влада не має достатніх доказів, щоб судити засновника WikiLeaks.

«Заклики до вбивства Джуліана Ассанжа – це щось надзвичайне і вони незаконні. Вони доводять, що в США намагаються дискредитувати WikiLeaks і відвернути увагу від гріхів США в Афганістані, Іраку, шпигуванні за ООН тощо», – вважає австралійський оглядач.

Американський сенатор Джозеф Ліберман підготував законопроект, який допоможе прокурорам легше карати тих, хто оприлюднює чутливу інформацію. Цей політик також вважає, що Джуліан Ассанж порушив закон США про шпигунство, ухвалений ще в 1917 році і який забороняє без дозволу розповсюджувати інформацію, пов’язану з національною безпекою Америки.

Ассандж під захистом першої поправки до Конституції США


Леррі Клеймен – колишній прокурор Міністерства юстиції США, який заснував громадські організації Judicial Watch та Freedom Watch, що виступають за прозорість і підзвітність влади. Він висловив переконання, що США буде важко судити Ассанжа за Законом про шпигунство чи за нинішніми антитерористичним законодавством.

«Злочин має бути умисним, якщо ж Ассанж не мав на меті нашкодити чиїмось інтересам, а навпаки захистити інтереси американців і решти світу, то США буде важко довести, що він мав зловмисну мету підтримувати тероризм. Це буде майже неможливо довести в суді», – сказав американський експерт в інтерв’ю Радіо Свобода.

Леррі Клеймен звертає увагу на те, що такі газети, як «Нью-Йорк Таймс», раніше вже публікували урядові документи, знаючи, що вони вкрадені. Від кримінального переслідування медіа захищає Перша поправка до Конституції США, що гарантує свободу слава.

Генеральний прокурор США нещодавно визнав, що його країні буде важко застосувати Закон про шпигунство у справі WikiLeaks і тому урядовці розглядають інші статті, такі як змова і торгівля краденим майном.

Нова дипломатична конвенція: за і проти


Єдиний міжнародний документ, який стосується захисту дипломатичних депеш – Віденська конвенція 1961 року. Цей закон вимагає, щоб уряди захищали дипломатичну інформацію інших посольств на своїй території.

Австралійський юрист Бен Сол вважає, що з огляду на добу інтернету настав час підготувати нову конвенцію. За його словами, якщо не буде міжнародної системи довіри в дипломатії, то це може мати «невтішні наслідки для світової стабільності і миру».

Натомість колишній американський урядовець Леррі Клеймен проти нової конвенції для захисту дипломатичного листування. На його думку, цим неминуче почнуть зловживати деспотичні, тоталітарні режими, щоб приховати свої злочини.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG