Доступність посилання

ТОП новини

У Криму «Поле смерті» розкриває таємниці


«Поле смерті», 13 грудня 2010 року
«Поле смерті», 13 грудня 2010 року

Сімферополь – У Криму цими днями вшановують євреїв та кримчаків, убитих нацистами під час Другої світової війни. У понеділок кілька десятків кримчан зібралися на 10-му кілометрі Феодосійського шосе – місці, відомому в Сімферополі як «Поле смерті». Там буквально за кілька грудневих днів 1941 року гітлерівці розстріляли понад 10 тисяч євреїв і близько 4 тисяч кримчаків, знищивши таким чином цей малий корінний народ Криму тюрського коріння та іудейського віросповідання.

У День вшанування пам'яті кримчаків та євреїв – жертв нацизму, який офіційно відзначається в Криму, звучали молитви кількома мовами. На 10-му кілометрі Євпаторійського шосе за Сімферополем традиційно зібралися кілька десятків представників єврейської і кримчацької громад, урядовці, депутати, журналісти. Це місце відоме як «Поле смерті» – тут, біля дороги на Феодосію 11-12 грудня 1941 року нацисти знищили тисячі людей різних національностей, але переважно це були місцеві євреї та кримчаки.

В радянські часи згадувати загиблих євреїв і кримчаків було заборонено
У радянські часи, як розповів почесний голова товариства «Кримчахлар» Юрій Пурим, всіляко приховувався той факт, що на «Полі смерті» майже повністю був знищений кримчацький народ. Навіть на пам’ятному знакові, що в 60-ті роки встановили неподалік Феодосійської траси, мова йде про безіменних «радянських громадян».

Відродити пам’ять

Лише після проголошення Україною незалежності почалося відродження історії і пам’яті загиблих. Спершу встановили новий пам’ятний знак – вже на справжньому місці розстрілів, визначили межі «Поля смерті», а також на республіканському рівні заснували офіційний День вшанування пам'яті кримчаків та євреїв – жертв нацизму.

Олександр Глубочанський
Голова товариства «Яд-Езра» («Рука Допомоги») Олександр Глубочанський сам дивом врятувався від смерті, коли нацисти розстрілювали його співвітчизників в одному із приміських сіл Сімферополя. Він розповів журналістам, що останнім часом вдалося дізнатися багато таємниць «Полі смерті» і ця робота після розкриття архівів Служби безпеки України активізувалася.

«Ми вживаємо всіх заходів, щоб пам’ять про цю подію збереглася. Ми вже видали багато криг, видали довідник «Місцями розстрілів у Криму». Зараз уточнюємо його і розширюємо, бо ці книги видавалися в 2001-му, 2005-му, найпізніше – у 2007 році. А зараз відкрили архіви СБУ і ми отримали нові документи, які треба включити у нові книги до наступного року», – зазначив голова «Яд-Езра».

Іудейська молитва за загиблими
У 2011-му виповнюється 70 років із дня масових розстрілів кримчан нацистами на «Полі смерті. Олександр Глубочанський розповів, що представники кримської громадськості уже звернулися до керівництва України з проханням відзначати цей скорботний ювілей на державному рівні.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG