Доступність посилання

ТОП новини

«За інтелектуальну відвагу»: нагорода, що не купується і не продається


Орден за інтелектуальну відвагу

Львів – Орден «За інтелектуальну відвагу», що є альтернативою усіляким державним нагородам, десятий раз поспіль вручатимуть сьогодні у Львові. Цієї громадської відзнаки, за рішенням Капітули культурологічного часопису «Ї», цього року удостоєні історик Ярослав Грицак, дослідниця Александра Гнатюк, а також поет і перекладач Мойсей Фішбейн.

У середині 90-х головним задумом культурологічного журналу «Ї» було вшановувати людей забутих, не пошанованих і не визнаних в Україні. У той час відходили у вічність багато осіб, які спричинились до інтелектуального розвитку українства у цілому світі, не лише в Україні. До того ж творці часопису намагались поєднати старшу і молодшу генерації, котрі творять велике інтелектуальне поле в Україні. Але передусім це інтелектуально відважні люди. Незалежно від того, де вони мешкають, зазначив головний редактор часопису «Ї» Тарас Возняк. За словами культуролога, для українства завжди була проблема, що народ ділили кордони, була перервана культурна традиція.
Тарас Возняк демонструє грамоту Капітули

«Мене часто запитують, а що таке інтелектуальна відвага. Це можуть бути різні речі, – наголошує Тарас Возняк. – Це і коли рятуєш нещасних жінок в Італії, а може бути написання поезії, котра є езотеричною, закритою самою в собі. І тут, і тут є відвага. Наша нагорода є пристойна, бо не купується і не продається, як усе відбувається у нашій державі. Ми відзначаємо цвіт українського інтелекту».

Визнано трьох інтелектуалів 2010

Лауреатів визначає незалежна наглядова рада журналу «Ї», Капітула. Цього року з понад 100 претендентів обрали трьох, яких поєднує високий інтелектуальний рівень. Це люди самореалізовані у житті, зі власною позицією.

Лауреати Капітули 2010, Львів
Професор Ярослав Грицак, доктор історичних наук, належить до найбільш активних працюючих істориків України. Він автор понад 400 публікацій і вирізняється власною чіткою життєвою позицією.

Удостоєна нагороди Капітули польська дослідниця в галузі українознавства, перекладачка, людина, яка популяризує українську літературу у Польщі Александра Гнатюк.

Лауреатом цьогорічного ордена «За інтелектуальну відвагу» став Мойсей Фішбейн, український поет і перекладач єврейського походження. Поет тривалий час жив в еміграції, а сім років тому повернувся в Україну.

Що робити далі у час українофобів і україножерів?

Виступ гуцулів з верховини
Щороку під час нагородження лауреатів Капітули культурологічного часопису «Ї» Тарас Возняк виголошує оригінальну промову про найбільш актуальну тему сьогодення. Нині, на його думку, для громадян України найважливішим є запитання, а що робити далі у час ренесансу українофобів? Людям варто зорієнтуватись, що їм робити у тій катастрофі українства, яка має нині місце, каже культуролог.

«Україна може бути економічно успішною, але якщо вона буде неукраїнською Україною, невідомо для кого, принаймі не для нас у культурному та інтелектуальному сенсі, то це буде українською поразкою. Ми маємо ренесанс українофобів і україножерів, – каже Тарас Возняк. – Може, варто кожному на своєму місці робити якісь маленькі корисні справи для побудови України, починаючи від шкільництва, освіти, повернення пристойної релігійності, позбавленої ксенофобії і фанатизму..» .

Протягом десяти років кавалерами Капітули «За інтелектуальну відвагу» були Мирослав Попович, Емма Андієвська, В’ячеслав Брюховецький, Роман Віктюк, Мирослав Маринович, Григорій Грабович, отець-ректор Борис Гудзяк, Мустафа Джемільов та чимало інших відважних представників української інтелектуальної еліти.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG