Доступність посилання

ТОП новини

Боротьба з корупцією у Хорватії: екс-прем’єр під вартою, міністрів звільняють


Прем’єр-міністр Хорватії Ядранка Косор

Загреб – Прем’єр-міністр Хорватії Ядранка Косор замінила чотирьох міністрів, яких вважали близькими до колишнього голови уряду Іва Санадера. Сам екс-прем’єр тим часом перебуває під вартою в австрійському місті Зальцбургу в очікуванні на рішення суду щодо його видачі Хорватії. Хорватська ж поліція минулої ночі провела обшук вілли Санадера в Загребі й конфіскувала коштовну колекцію предметів мистецтва. Так Загреб береться долати корупцію в країні.

Ядранка Косор заявила в понеділок про звільнення з посад міністрів оборони, фінансів, культури та будівництва. На думку оглядачів, Іван Шукер, Бранко Вукелич, Божо Бішкупич та Марина Матулович-Дропулич звільнені тому, що вони в минулому були близькими співробітниками колишнього голови уряду Іва Санадера.

Новопризначені міністри Мартина Далич, Давор Божинович, Ясен Месич та Бранко Бачич також належать до Хорватського демократичного об’єднання, партії, котру до минулого року очолював Санадер.

Хорватська громадськість та європейські чинники вимагають від влади продовжити боротьбу проти корупції й вживати енергійних заходів проти всіх, кого підозрюють в надуживанні повноваженнями.

Широкомасштабна антикорупційна операція триває від середини минулого року, коли Санадер несподівано та без будь-яких пояснень подав у відставку. Вже тоді йшли чутки, що він покинув посаду на вимогу деяких європейських урядів, в яких була інформація про його участь у відмиванні грошей. Згодом заарештували віце-прем’єра Даміра Поланчеца та ще кількох колишніх урядовців.

На початку грудня Санадера позбавили депутатської недоторканності. Він відразу втік до сусідньої Австрії, де його вже через кілька годин заарештували. Він досі перебуває під вартою, доки суд не вирішить, чи видавати його до Хорватії на вимогу Загреба. Тим часом і австрійське слідство порушило проти нього справу у зв’язку з порушенням австрійських законів.

Майно екс-прем’єра та його сім’ї перебуває під арештом

Колишній голова уряду Іво Санадер
Колишній прем’єр називає обвинувачення проти нього політично мотивованими. Загребські засоби масової інформації останнім часом оприлюднили численні факти щодо майна Санадера та членів його сім’ї.

Упродовж шести років на чолі виконавчої влади він став власником вілли в столиці, кількох квартир та заснував кілька компаній. Разом із міністром культури він майже кожної суботи після обіду відвідував галереї й купував картини.

Наразі все майно та банківські рахунки Санадера, його дружини та двох дочок перебувають під арештом. Поліція в понеділок провела п’ятнадцятигодинний обшук вілли Санадера в Загребі й конфіскувала коштовну колекцію предметів мистецтва.

Більшість колишніх співробітників екс-прем’єра стверджують, що вони не були поінформовані про його незаконні дії. Опозиційні ж політичні діячі нагадують, що й нинішня прем’єр Косор та всі члени її уряду близько співпрацювали з Санадером.

Призначення чотирьох нових міністрів парламент обговорюватиме в середу. Владна коаліція поки що має необхідну більшість.

Однак рейтинг влади постійно падає, а це безпосередньо впливає на її стабільність та ефективність.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG