– Пані Зарудна, чи продовжуватимуть німецькі фундації, неурядові організації спілкування з українськими партнерами? І наскільки таке спілкування важливе для обох сторін?
– У Німеччині громадська думка формується не політиками – вона формується численними неурядовими організаціями, фондами і так далі. Між нашими країнами дуже розвинені контакти на рівні неурядових організацій, це наш величезний козир. Ми у ці дні опрацьовуємо разом із німцями започаткування нової програми (на кшталт такої, що свого часу була запроваджена для Росії) – із розвитку молодіжних контактів. Я зустрічалася з координатором, ми працюємо з МЗС Німеччини, щоб започаткувати проекти для того, щоб якомога більше молодих людей налагоджували між собою контакти. Адже їм жити у новій Європі, їм до цього готуватись.
– У 2010 році німецькі ЗМІ доволі гостро критикували чинну українську владу за затягування реформ, за проблеми зі свободою слова та корупцію. Чи ця критика не завадить розвивати німецько-українські стосунки?
– Німеччина підтримує нас на шляху євроінтеграції. Питання, на що допомога іде? Це реформування енергетики та допомога малому і середньому бізнесові – а це є дуже суттєво, щоб Україна розвивалась і перетворювалась на нормальну європейську державу. Тому що у Німеччині понад 70 відсотків ВВП виробляє малий і середній бізнес. Тому, якщо судити за цими питаннями, за цими справами, Німеччина підтримує нас. А якщо подивитись, які заяви німецькі керівники роблять із приводу України, чи є там критика? Ні! Німецьке керівництво весь час заявляє одне і те саме: що вони сподіваються, що Україна скористається своїм шансом провести структурні реформи.
* * * * * * * * * * *
За словами Наталі Зарудної, у Берліні розуміють: без глибоких демократичних, прозорих, антикорупційних реформ Україна не зможе подолати євроінтеграційний шлях. Тож Німеччина не збирається залишати Україну наодинці з її проблемами, каже посол Зарудна.