Доступність посилання

ТОП новини

Ціна газу та СП між «Газпромом» та «Нафтогазом» стануть викликами-2011 – експерти


Київ – Переговори щодо створення спільного підприємства між «Нафтогазом» та «Газпромом», а також про зміну ціни газу для України. Ці питання, на думку експертів, будуть у центрі українсько-російських газових переговорів у 2011році. Утім, на думку фахівців, ставище у цій сфері, з яким Київ увійшов у новий рік виграшним не назвеш.

Харківські домовленості між Президентами Януковичем та Медведєвим, на думку експертів, стали найбільш знаковою подією в українсько-російських газових відносинах у 2010 році. Після цього була підписана угода про продовження перебування Чорноморського флоту Росії на території України на 25 років. В обмін на це Україна отримала зниження ціни на російський газ на 30%, але не більше, ніж на 100 доларів за тисячу кубів, і тільки на термін до 2020 року.

У 2011-му, на думку експертів, найбільшою «газовою» подією може стати створення спільного підприємства між «Газпромом» та «Нафтогазом», переговори про що ведуться з квітня минулого року. До того ж, на кону українська газотранспортна система. На думку директора енергетичних програм Центру «Номос» Михайла Гончара, вірогідність щодо створення цього СП на сьогодні висока.

«Траєкторія поразки української сторони закладена «харківськими домовленостями». Домагаючись отримання більш дешевого газу, українська сторона змушена йти на нові і нові поступки. Безуспішні спроби поміняти формулу ціни, навряд чи будуть успішними, за єдиним винятком, коли українська сторона піде на стратегічну поступку «Газпрому», – наголошує Михайло Гончар.

Ціна російського газу вигідною не стане

Про перспективу зміни формули ціноутворення російського газу для України, представники нової влади говорили багато. Ця тема минулого року неодноразово порушувалася під час російсько-українських переговорів, проте всі вони заходили у глухий кут. На думку експерта з енергетичних питань Богдана Соколовського, не варто і цього року очікувати якогось поступу у цій царині.

«Формула може і поміняється, але не так, як ми собі уявляємо, що це буде вигідно для нас, – вважає Богдан Соколовський. – Формулу замало міняти, потрібно міняти всі контракти. У 2009 році уряд погодився на умови Росії, і це створило проблему, але маючи багато часу нинішня влада не виправила цю проблему. Як була ціна для газу для України найвищою, так і лишилася».

Відкритість переговорів гратиме на руку Україні

Утім, на думку голови Київського міжнародного енергетичного клубу Олександра Тодійчука, запорукою успіху для України у переговорах з Росією щодо зниження ціни газу може стати відкритість та прозорість переговорного процесу.

«Росіяни кажуть, що вони подарували Україні декілька мільярдів доларів. (Йдеться про газові знижки закладені «харківськими угодами»). Але вартість переведення Чорноморського флоту із Севастополя в інше місце базування коштує десятки мільярдів доларів. Але з іншого боку, Україна не застрахувала себе від зростання світових цін на нафту, від чого залежить ціна російського газу. Тому перше, що зміцнить позицію українських перемовників, це об’єктивна інформація і аналіз. А за допомогою незалежних фахівців можна було б виробити рецепти для української сторони, яким чином можна було б знайти компроміси», – зазначає Олександр Тодійчук.

Окрім цього, на думку фахівців, цього року Україна та Росія можуть завершити створення двох спільних підприємств щодо спільного видобутку метану із вугільних пластів на території України та розбудову родовищ на шельфі Чорного моря. Хоча, щодо ефективності роботи цих СП експерти висловлюють скепсис.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG