Доступність посилання

ТОП новини

У Казахстані зібрали мільйони підписів, щоб продовжити повноваження Назарбаєва на референдумі


Прага – Ініціативу про продовження повноважень президента Нурсултана Назарбаєва до кінця 2020 року підтримали два з половиною мільйони казахських виборців, повідомили Радіо Свобода прихильники такого референдуму. Натомість Сполучені Штати публічно закликають Казахстан до чесних виборів, а не заміни їх референдумом.

Семидесятирічний Нурсултан Назарбаєв керує багатим на нафту Казахстаном уже два десятиліття. Термін його повноважень збігає наступного року. За поправками до Конституції від 2007 року, лідер Казахстану може балотуватися необмежену кількість разів. Але для чого йти на вибори, якщо можна продовжити повноваження на референдумі?

Ініціативну групу зі збору підписів для проведення такого голосування створили у Казахстані 23 грудня минулого року, на з’їзді 900 делегатів з усіх регіонів країни.

Збором підписів займається ректор Семипалатинського університету Єрлан Сидиков. Він каже Радіо Свобода, що вже перевірено достовірність 2 мільйонів 595 тисяч підписів. Щоб провести референдум у Казахстані, достатньо 200 тисяч підписів. За словами Сидикова, ініціативна група працює незважаючи на вихідні дні і мороз і нікого не змушує виступати за референдум.

Тим часом посольство Сполучених Штатів у Казахстані у вівторок заявило: якщо президентські вибори у Казахстані замінять референдумом, то це буде відхід від демократії. «На наш погляд важливо, щоб уряд і громадяни Казахстану поважали свої міжнародні зобов’язання і продовжували прагнути до вільних і чесних виборів», мовиться у заяві американського уряду.

Коментуючи таку позицію США, ректор Семипалатинського університету Єрлан Сидиков сказав Радіо Свобода, що кожна країна має право висловлювати свою думку, але кожна країна також має право чинити за своїми законами. «Це і є ознака демократії. У нас є своя Конституція. Ми самі маємо право вирішувати нашу долю і це головна цінність. Ми не порушуємо засад демократії і наш Основний закон. Ми працюємо в рамках законів», – зазначив Сидиков.

Останнє слово за Назарбаєвим

Парламент Казахстану вже схвалив ініціативу про продовження повноважень президента на референдумі і відправив таку пропозицію до офісу президента. Сам Назарбаєв ще не висловлювався, чи піде на такий крок.

Минулого року під його керівництвом Казахстан головував в ОБСЄ, але, на думку оглядачів, це не поліпшило стану прав людини.

Усунута на узбіччя опозиція у Казахстані виступає проти референдуму, зазначаючи, що країні потрібні вибори, щоб розвиватися.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG