Доступність посилання

ТОП новини

Чи стоятимуть черги за паспортом іноземного угорця?


Прага – В Угорщині, країні, яка 1 січня перебрала головування в Європейському Союзі, з початком року набрав чинності новий закон про громадянство. Відповідно до цього закону, угорці, які живуть за межами Угорщини, відтепер мають право подати заяву на отримання ще й угорського громадянства на додачу до свого нинішнього і, як запевняють офіційні особи в Угорщині, в цьому не матимуть перешкод. Проти закону першою й найактивніше виступила сусідня Словаччина, в якій проживає півмільйона етнічних угорців.

Із п’яти мільйонів громадян Словаччини півмільйонна угорська меншина живе компактно вздовж кордону з Угорщиною. Є села, де розмовляють виключно угорською, а знання мови – одна з головних вимог для отримання паспорту іноземного угорця. Громадяни інших країн, які доведуть своє угорське походження і знання угорської мови, отримуватимуть і громадянство Угорщини за спрощеною процедурою, тільки що не матимуть в Угорщині виборчого права.

Новий закон про громадянство звернений у першу чергу до угорської меншини у сусідніх Словаччині, Румунії, Сербії, Хорватії та Україні. За статистикою, поза Угорщиною живе близько п’яти мільйонів етнічних угорців.

І в Будапешті не приховують, що мета нового закону – об’єднати угорський народ. Про це, зокрема, заявив віце-прем’єр Угорщини Жолт Шем’єн. В офіційному ж Брюсселі вважають, що подібні заяви не сприяють зміцненню європейської демократії.

Зрештою, поки що черг за паспортом іноземного угорця у Словаччині помічено не було. На думку празького аналітика Любоша Палати, причина в тому, що для країн-членів Європейського Союзу такий закон взагалі не потрібний.

«У Європейському Союзі цей закон зайвий, тому що ми всі є не тільки громадянами Чехії чи якоїсь іншої держави, скажімо, Словаччини, а й громадянами ЄС, – наголошує аналітик. – Тобто, для об’єднання угорського народу в Європейському Союзі існує достатньо законів. Коли ж говорити про інші держави, такі, як Україна чи Сербія, то для них новий закон може відіграти певну роль і може допомогти».

Громадян Словаччини угорські паспорти не ваблять

Словацькі угорці, члени Євросоюзу, не потребують паспорту іноземного угорця, оскільки користуються всіма привілеями громадянина Європейського Союзу, з вільним пересуванням усім простором ЄС включно. Та є й інший вагомий аргумент, який не виправдав сподівань Угорщини на новий закон. Ним є, вважає аналітик Любош Палата, економічні здобутки Словаччини.

«Словаччина сьогодні в порівнянні з Угорщиною є економічно успішнішою, більш розвиненою країною, котра може запропонувати своїм співгромадянам вищий рівень економічної стабільності. А з погляду довготривалої перспективи Словаччина матиме і вищий рівень життєвого стандарту. А це в час ухвалення рішення, громадянином якої країни стати, є відносно важлива річ», – зазначає аналітик.

Але і Словаччина зі свого боку також вжила запобіжних заходів. Ще минулого року попередній уряд провів закон, який забороняє подвійне громадянство. Нинішня прем’єр Словаччини Івета Радічова пообіцяла переглянути цей закон.

Зокрема, передбачається, що права на подвійне громадянство будуть позбавлені тільки поліція й працівники служб безпеки Словаччини. Але на це ще потрібно почекати, так само, як і на обіцянку Угорщини в майбутньому надати власникам паспорту іноземного угорця виборче право.

Для громадян країн з-поза меж Європейського Союзу, на думку аналітиків, паспорт іноземного угорця може бути привабливою метою. Адже для них із початком нового року з другим, так би мовити, «європейським» паспортом із громадянством Угорщини, країни-члена ЄС, можна безперешкодно мандрувати Європою, отримати право вільного працевлаштування.

А якщо брати до уваги громадян України угорської національності, то слід зазначити, що українське законодавство, за незначними винятками, не дозволяє подвійного громадянства.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG