Доступність посилання

ТОП новини

Радикальний шиїтський лідер ас-Садр повернувся до Іраку


Радикальний шиїтський лідер Моктада ас-Садр

Прага – Радикальний шиїтський лідер Моктада ас-Садр через три роки повернувся до Іраку із сусіднього Ірану, куди він втік від загрози арешту його американцями. Ас-Садра зустріли в його рідному Ан-Наджафі як героя. Садристи кажуть, що їхній лідер повернувся насавжди, для співпраці з владою Нурі аль-Малікі, якого фракція ас-Садра в іракському парламенті із 40 депутатів підтримала на посаді прем’єра. Американці, котрі покидають Ірак у цьому році, не заперечили щодо повернення войовничого колись «антиамериканця».

Сотні прихильників ас-Садра прийшли до святині Імама Алі в Ан-Наджафі, щоб співати «Так, так із Моктадою». Чимало соратників прийшли до його будинку, який був під щільною охороною.

Шиїти в Багдаді кажуть, що повернення ас-Садра «принесе щастя для всіх жителів Іраку і уряду аль-Малікі». Вони також висловлюють переконання, що повернення їхнього лідера допоможе подолати розкол в суспільстві і досягнути злагоди в державі. Хоча суніти в Іраку дивляться на це насторожено.

Моктада ас-Садр, родом із шиїтської релігійної родини, яка вже дала Іракові кількох великих діячів шиїтського ісламу, зібрав свого часу довкола себе антиамериканські сили відразу ж після скинення Саддама Хусейна та був на чолі двох повстань у 2004 році проти американців. Його «Армія Магді» була розгромлена аль-Малікі у 2008 році. Американці й до сьогодні ставляться до ас-Садра з підозрою.

Не випадково повернення Моктади ас-Садра з Ірану збіглося з візитом до Багдада виконувача обов’язків міністра закордонних справ Ірану Алі Акбара Салегі, який наголосив, що Тегеран прагне до зміцнення двосторонніх зв’язків з Іраком.

За словами керівника МЗС Ірану, одним із принципів його країни є «невтручання у внутрішні справи інших держав». «Якщо ви розглянете зовнішню політику Ірану за останні 30 років, то ви переконаєтеся, що Іран ніколи не втручався у внутрішні справи країн, особливо – сусідів. Ми й надалі стоятимемо на цьому», – зазначив Алі Акбар Салегі.

У свою чергу офіційний Багдад пообіцяв Салегі припинити на своїй території діяльність опозиційної іранській владі організації «Моджагедін-е Халк».

Нурі аль-Малікі не лише амністував керівників радикального руху Моктади ас-Садра, але й повернув їх до складу уряду, виділивши для садристів вісім міністерств. Очікується, що після трирічного вимушеного перебування в іранському шиїтському Кумі ас-Садр також повернеться до активного політичного життя в Іраку.

Моктада ас-Садр тепер вже не боїться американців, війська котрих вже майже виведені з країни. Хоча є експерти, котрі не виключають опору численних противників ас-Садра в Іраку, котрі намагатимуться протестувати проти його участі в політичному житті країни. Це може викликати протистояння різних сил в Іраку.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG