Доступність посилання

ТОП новини

«Нафтогаз» продовжує позичати у російських банків


Київ – «Нафтогаз» отримав чергову позику. Цього разу, кредитну лінію українській компанії відкрив російський «ВТБ Банк». Представники влади запевняють, що ці кошти не йтимуть на оплату за російський газ, а використовуватимуться для модернізації української газотранспортної системи. Натомість деякі експерти висловлюють занепокоєння нинішнім станом справ.

Кредит на суму 180 мільйонів доларів від російського «ВТБ Банку» – це вже третя позика, яку упродовж останніх півроку взяв «Нафтогаз». На початку вересня НАК домовився із «ВТБ капітал ПЛС», дочірньою структурою «ВТБ Банку» про кредит у розмірі 400 мільйонів доларів, а у жовтні взяв 19 мільйонів гривень у «Промівестбанку». До то ж, всі ці кредити залучалися без відкритих торгів, а за процедурою закупівлі у одного учасника.

Сьогодні дефіцит «Нафтогазу» становить 0,4% від ВВП всієї країни, відтак, кредитні кошти потрібні компанії для покращення фінансової ситуації, каже Радіо Свобода народний депутат від Партії регіонів Анатолій Кінах. Разом з тим, пан Кінах запевняє, що кредити не йтимуть на розрахунки за імпортний газ.

«Ці кошти мають піти на заходи, які стосуються модернізації української газотранспортної системи, підвищення її технічної та технологічної надійності, як один із наших основних аргументів щодо неприпустимості та неефективності будівництва альтернативних газопроводів. У першу чергу Південного потоку», – каже Кінах.

Без реструктуризації буде проїдання

Зважаючи на ситуацію, у якій наразі опинився «Нафтогаз», кредитні кошти йому необхідні, – говорить Радіо Свобода експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут. Проте, без реструктуризації самої компанії ці кошти витрачатимуться на розрахунки за імпортний газ, і як наслідок, борг компанії лише зростатиме.

«Буде нарощуватися заборгованість компанії, яка призведе до того, що компанія стане вже не технічно неплатоспроможною, а системно неплатоспроможною, яка не зможе збирати кошти за газ, який продається в Україні, – говорить Олександр Нарбут. – Це такі партнери, які однією рукою дають ці кошти, а іншою вже отримують, як оплату за природний газ, який постачає РАО «Газпром».

Росія отримує додаткові важелі

Кредити від російських банків, які залучає наразі «Нафтогаз», на думку експерта з енергетичних питань Центру імені Разумкова Володимира Омельченка, можуть призвести до посилення важелів «Газпрому», а також зроблять Україну більш чутливою до російської політики.

«Такі кредити не можуть не турбувати, тому що цей банк знаходиться під контролем російського уряду, і, фактично, теж є одним із політичних інструментів Росії на зовнішні ринки. Цей банк разом із російськими бізнесменами бере участь у приватизації стратегічних об’єктів за кордоном. Зокрема, і в Україні», – зазначає Володимир Омельченко.

Наприкінці минулого року Кабінет Міністрів збільшив уставний капітал «Нафтогазу» на 5 мільярдів гривень за рахунок випуску облігацій внутрішньої державної позики та дозволив НАКу випустити процентні облігації на 20 мільярдів гривень для рефінансування заборгованості за кредитними договорами компанії. Такі дії, на думку деяких експертів, продовжують штовхати «Нафтогаз» у боргову яму.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Дивитись коментарі (5)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG