Доступність посилання

ТОП новини

Кияни виступили на захист старовинних замків


Замок Барона у Києві

Київ – На Ярославовому Валу продають із правом знесення будинок архітектора Добачевського, відомий як Замок Барона. Про це повідомляють громадські організації столиці. Під його стінами відбулася театралізована акція протесту, на якій оприлюднені імена чиновників, що пов’язані із приватизацією та зняттям охоронного статусу з історичної будівлі. Натомість у Державній службі охорони національної культурної спадщини наголошують, що Замкові Барона ніщо не загрожує.

Замок у стилі неоготики, із баштою, арками та колонами у вигляді химер на вулиці Ярославів вал, 1 у Києві збудований у 1898 році, задовго до появи, наприклад, Будинку з химерами. Його створив маловідомий на той час київський архітектор Микола Добачевський. За деякими джерелами, замовником був барон, винороб Максим Штейнгель.

Замок дивом уцілів під час усіх воєн та лих, однак сьогодні він у занедбаному стані, його виставили на продаж, а новий власник може його знищити, повідомляють Форум порятунку Києва та інші пам’яткозахисні організації. Учора їхні активісти та мешканці столиці вийшли під стіни замку, щоб захистити його від забудовників. Імпровізовану сцену охороняли юнаки в рицарських обладунках. Із неї виступали українські діячі культури

На Замку Барона заробили, а тепер знесуть?

Замок Барона із порушенням закону вивели зі складу об’єктів національної культурної спадщини, а потім київська міська влада продала його за непрозорою схемою за заниженою ціною, говорить координатор Форуму порятунку Києва Віталій Черняховський. Зараз будинок перепродується, причому потенційним покупцям обіцяють, що вони зможуть знести його чи перебудувати на свій розсуд, каже активіст.

«Будинок на непрозорій основі задешево відданий депутатові від фракції «Громадський актив Києва». Зараз він перепродається за 12 мільйонів доларів. Коли потенційний покупець говорив по телефону зі власником, йому сказали, що він може знести весь будинок, окрім передньої стіни, а далі будувати один із тих бетонних монстрів, яких чимало з’являється у столиці»,– говорить захисник старовинної забудови.

Відновити охоронний статус, повернути громаді міста і реставрувати

Щоб урятувати Замок Барона, громадськість має домогтися повернення його в комунальну власність і поновлення статусу пам’ятки національного значення, переконаний голова комісії з питань культури Київради Олександр Бригинець.

«Треба поновити охоронний статус історичних будівель і покарати чиновників, які їх скасовували, – говорить депутат. – Звісно, це будуть стрілочники, але це буде вказівка іншим, що цього не треба робити. Хоча б один цей будинок варто повернути Києву, забравши в тих, хто не може доглядати за ним».

Організатори мітингу надіслали до органів центральної влади й роздали всім охочим текст звернення, де вимагають покарати винних у руйнуванні цієї та інших пам’яток старого Києва, зокрема знесеного забудовниками маєтку на вулиці Сагайдачного та приміщення театру російської драми, який потерпає від розпочатого поруч багатоповерхового будівництва. Протестувальники закликають зняти з посад керівників науково-дослідного інституту охорони пам’яток та Державної служби з питань національної культурної спадщини.

Зі свого боку, керівник Державної служби з питань національної культурної спадщини Андрій Вінграновський переконаний, що тривога щодо знесення Замку Барона на Ярославовім Валу є надуманою. За його словами, ймовірність того, що архітектурний пам’ятник знесуть чи перебудують, на сьогодні виключена.

«Не просто виключено, а абсолютно виключено, що його можуть зруйнувати свідомо, з дозволу влади. Незалежно від того, якого рівня це пам’ятка (цей будинок є пам’яткою місцевого значення), він у будь-якому випаду є захищений. Щоб щось із ним зробити, власник має отримати дозвіл Державної служби. Він його не отримає!».

За різними підрахунками громадських організацій, сьогодні під загрозою знищення більше десяти архітектурних цікавинок старого Києва, ще близько двадцяти старовинних будівель у центрі столиці можуть постраждати через те, що біля них минулого року виділені ділянки для будівництва.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG