Доступність посилання

ТОП новини

Дунайська стратегія ЄС: угорці хочуть розвивати транспорт, довкілля, туризм


Брюссель – Приступивши до головування у Європейському Союзі, Угорщина намагається привернути увагу до проблем регіону, розташованого вздовж річки Дунай. Для цього розроблено спеціальну програму, що включає спільні економічні проекти, розвиток транспорту, покращення охорони довкілля, туризм, а також науково-дослідницькі, культурні та мовні обміни. Серед 14 держав-учасниць цієї так званої Дунайської стратегії є й Україна.

Дунай, що має протяжність 3 тисячі кілометрів, бере свій початок у так званих «чорних лісах» Німеччини і впадає у Чорне море. Тому макроекономічна Дунайська стратегія Євросоюзу включає аж 14 держав. Україна, беручи участь у цій програмі, зацікавлена в якомога ширшому охопленні нею всього басейну, щоб, скажімо, європейські екологічні проекти стосувалися й гирла Дунаю в Одеській області.

Крім того, Києву був би вигідний розвиток прикордонної співпраці у цьому регіоні, особливо, після того, як влада сусідньої Румунії без консультацій ініціювала розширення гирла Дунаю, щоб активізувати перевезення вантажів саме у своїх портах. До того ж, поки що залишаються невирішені й деякі претензії, заявлені Румунією щодо ділянки румунсько-українського кордону в районі дунайського острова Майкан.

Тим часом, одне з найголовніших завдань Дунайської стратегії – саме розвиток річкового транспорту. Як заявила Європейська комісія, до 2020 року обсяг вантажних перевезень Дунаєм планують збільшити на 20 відсотків.

«Макрорегіональні стратегії призначені для того, щоб вирішувати проблеми окремих територій, з якими самотужки не можуть впоратися представники регіону або окремої країни ЄС, – зазначає єврокомісар з питань регіональної політики Йоганнес Ган. – Ідея Дунайської стратегії полягає в тому, щоб відповісти на питання: що можна зробити для налагодження в регіоні кращого співробітництва та економічної ситуації».

Крім грошей, потрібне ще бажання співпрацювати – експерти

Угорщина, яка нині керує Радою Євросоюзу, також виділила Дунайську стратегію головним пунктом своєї 6-місячної програми.

Представники офіційного Будапешта зауважують, що мова йде не тільки про транспорт та економіку регіону. Прикордонне співробітництво, заходи із охорони довкілля та біологічного розмаїття, розвиток туризму, наукові та культурні обміни – ось лише частина напрямків, на яких угорці акцентують увагу об’єднаної Європи.

Раніше євроінституції вирішили надати для фінансування цих проектів 100 мільярдів євро.

Проте, одних грошей із європейського бюджету не достатньо, кажуть експерти. Країни, що розташовані на берегах цієї другої за довжиною річки континенту, повинні тісніше співпрацювати. Тільки так Дунайська стратегія зможе досягти такого ж успіху, як і інша ініціатива – європейська макрорегіональна стратегія для Балтійського моря.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG