Доступність посилання

ТОП новини

Угода «Роснєфті» з компанією «Бі-Пі» легітимізує крадіжку Кремля – критики


Прага – Міжнародна нафтова компанія «Бі-Пі» зі штаб-квартирою в Лондоні відкидає твердження про те, що її угода з російською фірмою «Роснєфть» є суто політичною, і каже, що це бізнесовий проект. Але оглядачі вважають, що Кремль залучає західний капітал до розробки шельфу Арктики для того, щоб «легалізувати» своє власне насильницьке поглинання нафтової галузі країни.

Коли російські слідчі проводили обшук у московському офісі «Бі-Пі» у 2008 році, то багато хто думав, що це тиск на західну компанію, щоб вона відмовилася від контролю над своїм російським спільним підприємством. Після того, як правоохоронці упродочвж п’яти годин допитували американського керівника компанії Роберта Дадлі за підозрою у махінаціях з податками, він покинув Росію.

Минулого тижня Роберт Дадлі знову був у Москві. Тепер, посміхаючись, він сидів поруч із російський прем’єром Володимиром Путіним, який хвалив нову угоду «Бі-Пі» з російською компанією «Роснєфть».

«Це робота, яка може набути справді масштабного характеру і помітно вплинути на всю світову нафтогазову галузь», – заявив Володимир Путін.

Компанії збираються спільно розробляти нафтові поклади Арктичного шельфу та обмінюються частиною акцій. Вартість угоди оцінюють у вісім мільярдів доларів. Як наголосив Роберт Дадлі, це «сильний сигнал» про можливості інвестиційної співпраці у Росії.

Чинник Ходорковського

Ця домовленість з’явилася менше ніж через місяць після того, як суд у Росії вдруге визнав винним колишнього нафтового магната Михайла Ходорковського. Опозиція вважає, що справу було сфабриковано, бо екс-олігарх становить політичну загрозу для Путіна.

Упродовж минулого десятиліття компанію «Юкос» Ходорковського розчленували і продали на тіньовому аукціоні, повертаючи під крило держави. Найкращі активи «Юкоса» отримала «Роснєфть», яка стала найбільшою нафтовою компанією країни.

Деякі співвласники «Юкоса» вирішили судитися за кордоном. Минулого місяця шведський суд вирішив, що російський уряд має виплатити компенсацію одному з акціонерів, решта вірить, що це стане прецедентом.

Навіть після обміну активами із західною компанією ризики для «Роснєфті» залишаються. «Шведський суд справді зробив принципові висновки про банкрутство «Юкоса». Вони можуть бути поширені на інші судові справи», – каже російський аналітик Олексій Кокін із фінансової корпорації «Уралсіб».

«Британська еліта далі ставиться до керманичів Росії з підозрою»

Російський опозиційний політик Борис Нємцов припускає, що Кремль пустив західний капітал до компанії «Роснєфть» для того, щоб узаконити поглинання «Юкоса» і стишити критику за справу Ходорковського. «Це дуже погане рішення. Воно свідчить про те, що базові цінності, такі як права людини, захист прав власності – це в основному слова в устах політиків. А коли доходить справа до грошей, то виявляється, що про всі ці цінності починають забувати», – говорить Нємцов.

Кремль уже не вперше намагається збільшити свій політичний вплив за кордоном за допомогою угод із європейськими енергетичними концернами. Але російський політолог Станіслав Бєлковський попереджає, що дорога до порозуміння з Лондоном буде непроста.

«Безперечно, що з моменту ухвалення угоди між «Бі-Пі» і «Роснєфть» всі лобістські можливості «Бі-Пі» будуть спрямовані на те, щоб поліпшити відносини між офіційною Москвою і Лондоном. Але це не означає, що ці відносини можна поліпшити в принципі. Адже політична еліта Британії, інтелектуальна еліта ставиться до сьогоднішніх керманичів Росії з великою підозрою», – вважає російський оглядач.

Для «Бі-Пі» угода з компанією «Роснєфть» – це перша гарна новина після виливу нафти в Мексиканській затоці, що спричинив мільярдні збитки для фірми. Тоді деякі оглядачі ставили під сумнів саме її існування. Чи поліпшить вона хоч трохи заплямовану репутацію міжнародної компанії, це вже інша справа.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG