Доступність посилання

ТОП новини

У США планують знову судити в’язнів Гуантанамо


Прага – Військові комісії США можуть знову розпочати судові переслідування в’язнів американської бази Гуантанамо на Кубі. Згідно з інформацією «Нью-Йорк Таймз», міністр оборони США Роберт Ґейтс вже наступного тижня планує зняти заборону, накладену Обамою, на судові переслідування тих, кого утримують в Гуантанамо як підозрюваних у тероризмі.

Адміністрація Барака Обами знову готова до судових переслідувань приблизно 170 в’язнів спецв’язниці на військово-морській базі Гуантанамо, що на Кубі. Ставлення у світі до американських військових комісій і військових судів дуже критичне, про це знову написала цими днями «Нью-Йорк Таймз».

Донедавна у Вашингтоні проходило чимало демонстрацій протесту правозахисників і членів родин ув’язнених в Гуантанамо. Відомо і про широкий осуд дій Вашингтона щодо згаданих в’язнів із боку світових правозахисних та інших недержавних організацій.

Барак Обама наклав заборону на судове переслідування в’язнів Гуантанамо в день своєї інавгурації 2009 року. Але Конгрес США заборонив здійснення плану адміністрації Обами щодо закриття в’язниці в Гуантанамо і перевезення 170 підозрюваних у злочинах до в’язниці у штаті Іллінойс для подальшого цивільного розгляду справ цих в’язнів.

Такий поворот справи знову викликає хвилю критики, яка наростатиме. Один із критиків судових дій військових та американських спецслужб, професор права з відомого Коледжу Біркбек (університету Лондона) Білл Боурінґ називає це «обурливими» новинами. «Обама просто виявився не в змозі протистояти груповим інтересам, і я не думаю, що тут якась особлива роль Конгресу. Я вважаю, що тут вирішальні дії збройних сил і, зокрема, спецслужб. Таким чином, це дуже невтішно, особливо, для тих у США, хто проводив таку важку кампанію проти цього», – зауважив Боурінґ.

Критики ставлення до в’язнів в Гуантанамо звертали особливу увагу на непрозорі дії військового слідства та неприйнятні способи отримання зізнань в’язнів, ймовірно, через тортури, а також інші жорстокі засоби.

Вже у наступні кілька тижнів у Гуантанамо судитимуть до 30 в’язнів

Серед них, ймовірно опиниться й Абд аль-Рахім Насірі, саудівець, обвинувачуваний в організації у 2000 році атаки на американського есмінця «Коул» у Йемені, коли загинули 17 моряків. Затягування судового процесу над Насірі триває вже довго, він – один із перших, який у в’язниці ЦРУ зазнав тортури, відомої як «занурювання у воду». Польські прокурори з міжнародної групи, яка розслідує дані про закриту в’язницю ЦРУ, надали Насірі «статус жертви».

Серед можливих підсудних у Гуантанамо в найближчі тижні чимало підозрюваних у тяжких злочинах і терактах. Але все, що пов’язане з в’язнями Гуантанамо, викликає широку хвилю критики з боку правозахисників, незалежних юристів, світової громадськості.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG