Доступність посилання

ТОП новини

Мусульманське телебачення


Київ – В Росії жваво обговорюють можливість появи першого мусульманського супутникового телеканалу. Про це сказав голова Ради муфтіїв Росії Равіль Гайнутдін.

Равіль Гайнутдін, однак, не пояснив яким буде новий телевізійний канал, ким він буде фінансуватися і як ставиться до ідеї поширення такого телеканалу російська влада. І що цей канал буде транслювати? Релігійні програми? Передачі просвітницької тематики? І хто буде його робити?

Враховуючи те, що в російському мусульманському світі немає сьогодні єдиного центру управління, заява Гайнутдіна може бути всього лише спробою нагадати про власну роль – і в створення телеканалу він зіткнеться з конкуренцією всередині релігійної ієрархії. Але те, що пропозиція про створення телеканалу з'явилася незабаром після подій на Манежній площі – саме по собі важливий симптом.

Відчуття штучності

Російське керівництво усвідомило, що в країні існують серйозні проблеми, пов'язані з міжнаціональними і міжрелігійними відносинами. І поки що концептуальної відповіді на питання про те, як вирішувати ці проблеми, не видно. Виникає справжній вакуум – і ось вже поряд з політиками і громадськими діячами з'явилися і представники релігійних кіл.

Російська православна церква заявила про необхідність створити Раду народів Росії, її представники все частіше говорять про необхідність поваги до регіональних традицій. Але православна церква навряд чи може розраховувати на розуміння мусульманського населення в ситуації, коли влада надає їй все більше сприяння. При цьому у церкви є і свій телеканал, і програми на федеральних каналах, і прямі трансляції урочистостей. А у мусульманського населення нічого цього немає.

У Москві я можу приймати по кабельній телемережі телебачення Татарстану – але в ньому украй невеликий відсоток програм релігійної тематики, все ж таки це телеканал багатонаціональної і багатоконфесійної республіки. І він, звичайно ж, працює для татарської діаспори в інших регіонах Росії, а не для мусульманського населення в цілому. І аж ніяк не татари сьогодні в центрі міжнаціонального протистояння, а вихідці з республік Північного Кавказу.

Але стверджувати, що ісламський телеканал вирішить пов'язані з усім цим проблеми, я б не став. Якщо він з'явиться за підтримки влади – багато мусульман будуть ставитися до нього з підозрою. Якщо влада не буде його підтримувати – він взагалі не з'явиться. Та й взагалі – створювати мусульманське телебачення потрібно було раніше, коли в самих пропозиціях про його появу не відчувалося штучності.

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG