Доступність посилання

ТОП новини

Міністри оборони країн НАТО разом із партнерами визначали пріоритети


Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен
Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен

Брюссель – Міністри оборони країн НАТО та держав-партнерів провели у Брюсселі дводенну зустріч. На численних сесіях йшлося про подальше впровадження рішень нещодавнього лісабонського саміту. Насамперед, обговорили реформи у межах Північноатлантичного альянсу та плани із забезпечення миру та стабільності через поглиблене співробітництво з країнами, що не входять до складу НАТО, але є його партнерами. Представники організації також визначилися із річним планом співпраці з Росією та провели засідання Військового комітету з представниками оборонного відомства України.

Рік, що почався, буде для НАТО дуже напруженим. Серед основних завдань – перехід цієї військово-політичної організації, так би мовити, «на нові рейки», тобто, діяльність у рамках ухваленої у Лісабоні нової Стратегічної концепції НАТО. Але голови країн альянсу на саміті визначили для військового командування й інші напрямки роботи.

«Звичайно, йдеться про ухвалену нову Стратегічну концепцію, угоду щодо розвитку можливостей НАТО у протиповітряній обороні, – зазначає голова Військового комітету НАТО Джампаоло Ді Паола. – Але, що є особливо важливим для нинішньої зустрічі, – це співробітництво задля безпеки у рамках політики поглибленого партнерства. Йдеться про відновлене партнерство з Росією, а також продовження співпраці з такими партнерами, як Україна та Грузія».

2011 рік буде роком змін та переходу до нової стадії діяльності альянсу. Це стосується і внутрішньої структури організації, і операцій у Афганістані. Генсекретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що вже навесні назве перші провінції, де підтримувати безпеку будуть виключно афганські збройні сили.

Як виглядатиме колективна протиракетна оборона?

Обговорюючи із росіянами річний план співпраці, у штаб-квартирі НАТО, вочевидь, не обійшли увагою і проекту спільної системи протиракетної оборони, що також є одним із рішень лісабонського саміту. Голова представництва Російської Федерації при НАТО Дмитро Рогозін цього тижня заявив одному з інформагентств, що перед тим, як визначитися із участю росіян у колективній системі ПРО, слід спочатку «прояснити ситуацію на рівні військових».

Тим часом, вже відомо, що мова йде про дві окремі системи, які будуть діяти скоординовано. Принаймні, так вважає генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен.

«На мою думку, співпраця з Росією щодо ПРО має вибудовуватися на такій основі: ми створимо дві окремі системи, які діятимуть скоординовано, – каже голова альянсу. – Такою є наша точка відліку і, гадаю, такий підхід співпадає із традиційною позицією Росії. Наступними місяцями ми проведемо глибокий аналіз цього проекту і у червні міністри оборони підіб’ють підсумки».

Тим часом, представники Росії в останніх заявах зауважували, що така двоскладова структура ПРО була б недоцільною. Росіяни наполягають на створенні єдиної загальноєвропейської системи колективної безпеки.

Три кити співпраці України і НАТО

Також протягом двох днів у Брюсселі головнокомандувач Збройними силами України Григорій Педченко вперше відвідав штаб-квартиру НАТО і взяв участь у засіданні Військового комітету Україна – НАТО. Йшлося, насамперед, про реформування українського війська.

Представник України протягом зустрічі наголосив, що співробітництво з НАТО й надалі розвиватиметься у трьох напрямках: оборонному плануванні, розвитку оперативних можливостей та участі України у військових операціях із врегулювання криз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG