Доступність посилання

ТОП новини

Європейські міністри мають покласти крапку щодо санкцій проти режиму Лукашенка


Брюссель – У понеділок у Брюсселі міністри закордонних справ ЄС мають сказати останнє слово щодо того, як покарати авторитарний режим білоруського президента Олександра Лукашенка. Післявиборчі репресії та переслідування політичної опозиції викликали різку реакцію Заходу. Очікується, що близько 160 осіб оголосять нев’їздними та впровадять низку економічних санкцій.

Після того, як нещодавні події у Білорусі засудили всі основні установи Євросоюзу, настала черга останнього органу, що має ухвалити остаточне рішення, – Ради міністрів країн співдружності.

Найвірогідніше, голови зовнішньополітичних відомств впровадять проти Олександра Лукашенка та його оточення візові санкції, як до цього нещодавно закликала голова європейської дипломатії Катрін Аштон.

«У короткотерміновій перспективі ми впровадимо заборону на в’їзд (до ЄС) президентові Лукашенкові та розширимо список осіб, на яких ці обмеження також розповсюджуватимуться, – заявила Верховний представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики. – Безсумнівно, це діятиме за умови, якщо ув’язнених не буде звільнено».

Щойно стало відомо, що загальна кількість персон нон-ґрата, включно з Олександром Лукашенком, налічуватиме 158 осіб. Тобто, до колишнього списку білоруських чиновників ще додадуть причетних до фальсифікації президентських виборів 19 грудня, та осіб, котрі брали участь у арештах і переслідуваннях правозахисників та опозиції. Згідно із інформацією базованого у Брюсселі інтернет-агенства EUobserver, нев’їздними будуть також тридцять адвокатів і десять, так би мовити, «кишенькових» журналістів, залучених до пропаганди режиму Лукашенка.

«Режим Лукашенка у Європі не визнаватимуть», – експерт

«Європа хоче показати, що не визнає обрання Олександра Лукашенка на наступний термін і головне, що вона виступає проти безпрецедентних репресій щодо опозиції та незалежних ЗМІ, – коментує у інтерв’ю РС Каміл Кушинський, експерт з питань Білорусі у варшавському «Центрі східних досліджень». – Євросоюз притримується своєї лінії і це цілком логічно. Якщо Лукашенко та білоруська влада не притримуються європейських стандартів, то їх у Євросоюзі не визнаватимуть. Тож матимемо дві частини, що існуватимуть одночасно: з одного боку, Олександр Лукашенко, якого не визнають у ЄС, а з іншого, – Євросоюз, якого не визнає Олександр Лукашенко».

Крім того, міністри країн співдружності мають визначити й економічні санкції проти офіційного Мінська. Найсуворішим може стати блокування торгівлі з нафтопереробною компанією Белнефтєхім та виробником добрив Беларуськалій.

З іншого боку, слід очікувати й можливого замороження допомоги від МВФ та Європейського банку реконструкції та розвитку.

Водночас, планується збільшити на 3 мільйони доларів фінансову допомогу білоруським неурядовим організаціям, а також активізувати технічну та іншу підтримку незалежних засобів масової інформації у цій державі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG