Доступність посилання

ТОП новини

Термінал скрапленого газу: хто розроблятиме, хто скористається?


Київ – Понад 20 українських та іноземних компаній хочуть взяти участь у будівництві та розробці терміналу для скрапленого газу на Чорному морі. Про це заявив керівник робочої групи з реалізації національних проектів Владислав Каськів. Урядовці вважають, що це дасть змогу подолати залежність від єдиного постачальника газу – російського «Газпрому». Однак, деякі експерти мають сумніви щодо термінів реалізації проекту та його доцільності для держави.

Почати будівництво першого в Україні терміналу для прийому скрапленого газу (так званий LNG-термінал) Кабмін планує у 2013 році. За задумом, він має завантажувати з кораблів до 10 мільярдів кубометрів газу на рік, розріджувати його і подавати у газогони країни.

Термінал – повернення енергетичної незалежності…

У країнах Європи вже діють 15 таких терміналів, які дають змогу отримувати значну частину блакитного палива в обхід газогонів. За словами заступника міністра палива та енергетики Ігоря Кирюшина, така диверсифікація газопостачання вкрай необхідна Україні.

«Україна втратила середньоазійські ринки газу. Так звана «газова війна» січня 2009 року призвела до ще більшого дисбалансу у газовій сфері. Єдине джерело газопостачання – російський «Газпром», і донедавна ціна блакитного палива для України була однією з найвищих у Європі. Минулої весни уряд ухвалив рішення про диверсифікацію газопостачання. Ідеться про будівництво LNG-терміналу, які активно розвивають у Європі», – говорить заступник міністра палива та енергетики.

Ігор Кирюшин повідомив також про укладення угоди щодо постачання до майбутнього терміналу газу з урядом Азербайджаном.

Тендер на право розробки проекту відбудеться у лютому, і вже цього літа мають бути готові техніко-економічне обґрунтування та бізнес-план, заявив керівник робочої групи з реалізації національних проектів Владислав Каськів. За його словами, вартість LNG-терміналу складе понад 1,2 мільярди доларів, інтерес до нього вже виявили 20 українських та міжнародних компаній.

Що ж до того, яку частку у проекті отримають держава та інвестор, де саме буде розташований термінал, і чи зможе він приймати газ із-за меж Чорноморського басейну, то ці умови будуть визначені на етапі тендеру та розробки проекту, говорить Каськів.

Натомість представники частини компаній, охочих долучитися до проекту, вважають, що терміни його реалізації мають бути довшими, а умови більш конкретними, каже представник компанії «Шелл» Патрік ван Далле: «Які ваші плани щодо вирішення проблем транзиту скрапленого газу через протоки Дарданели та Босфор?Чи можуть терміни розробки проекту та будівництва бути довшими? Держава буде мажоритарним чи міноритарним акціонером? Ми маємо краще підготуватися до тендеру і було би чудово, якби ми мали чіткі відповіді на ці питання».

…чи реалізація корпоративної стратегії?

Невизначеність вимог до проекту LNG-терміналу та поспішність у його підготовці можуть бути викликані тим, що переможець тендеру є відомим наперед, пояснює експерт із газових питань Михайло Гончар.

« Це своєрідне хобі нової влади – тендери і конкурси під одного учасника. Я такого варіанту не виключаю. Більше того, судячи з концепції – можу припустити, що це будівництво має на меті не неенергетичну безпеку держави – а певні корпоративні стратегії. До прикладу, проект буде реалізований під продаж Одеського припортового заводу. Це буде єдиний комплекс. Тобто – реалізація державним коштом інтересів певної корпоративної групи», припускає експерт.

В експертному середовищі серед бізнес-груп, що претендують на Одеський припортовий, виділяють групу Дмитра Фірташа.

Український термінал має закачати перші кубометри скрапленого газу вже у 2013 році – планують у кабміні. Урядовці припускають, що у разі зменшення споживання блакитного палива частину газу Україна зможе транспортувати газогонами та продавати до країн Західної Європи.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG