Доступність посилання

ТОП новини

У США відзначають 100-ліття президента Рейгана


Президент Рональд Рейган виступає у Берліні перед Бранденбурзькими воротами і стіною, що розділяла Берлін

Нью-Йорк – Американці відзначають ювілейну дату – 6 лютого виповнилося 100 років від дня народження президента Рональда Рейгана, якого вважають одним з найвидатніших державних діячів за всю сучасну історію Сполучених Штатів.

У дні святкування всі згадують найбільші досягнення Рейгана. Він став президентом 1981 року під час рецесії у США, коли зросла інфляція, безробіття сягнуло понад 10 відсотків і лунали застереження економістів щодо можливості нової депресії. Президент Рональд Рейган подолав кризу шляхом зменшення податків, скорочення урядових витрат і обсягу бюрократичного апарату.

Рейган, який сповідував традиційний американський індивідуалізм і приватну ініціативу, казав, що уряд не в стані розв’язувати соціальні проблеми, але здатний створювати нові проблеми. Його філософія була проста: якомога менше урядових циркулярів, якомога менше податків, якомога більше грошей у кишенях американців.

Він надихав народ своїм оптимізмом, кажучи: «Ми візьмемо майбутнє обома руками. Якщо ми погодимося на цьому, світ знову буде здивований чудом освіти й свободи, відродженням певності, надії, прогресу. І коли це станеться, ми зможемо сказати світові – хіба ви чекали чогось іншого? Адже ми – американці».

Рейган та «імперія зла»

Саме Рональд Рейган назвав Радянський Союз «імперією зла», на яку чекає «смітник історії». Вважаючи ту імперію найбільшою загрозою західній цивілізації, Рейган започаткував переозброєння американської армії, аби протидіяти глобальним апетитам Кремля і цією гонкою, як зауважив гарвардський історик Ричард Пайпс, «довів СРСР до фактичного банкрутства».

Рейган був переобраний на другий чотирирічний президентський термін з величезною перевагою, доти небаченою на американських виборах. Він реалістично оцінив прихід до влади у Москві Михайла Горбачова і зумів знайти з ним спільну мову – переконаний антикомуніст з лідером комуністичної партії.

Увертюрою до остаточного занепаду «імперії зла» прозвучав заклик Рейгана на виступі у Берліні перед Бранденбурзькими воротами і стіною, що розділяла місто на Західний і Східний Берлін. Рейган вигукнув: «Пане Горбачов, відчиніть ці ворота! Пане Горбачов, зруйнуйте цю стіну!».

Ювілей, який святкує вся Америка

Пам’ять сорокового президента вшановують низкою заходів. У неділю члени родини, численні гості й колишні члени кабінету зібралися у Бібліотеці Рейгана у Каліфорнії і дивилися президентський салют з 21 гармати і ділилися спогадами про Рейгана.

Нют Ґінґріч, колишній спікер Палати представників Конгресу, назвав Рейгана другим після Аврааама Лінкольна найвидатнішим діячем сучасної історії Америки. У Даласі, перед фінальною грою чемпіонату з американського футболу, уболівальники на трибунах і мільйони телеглядачів дивилися біографічний фільм про Рейгана. У Вашингтоні в Національному кафедральному соборі відбувся меморіальний молебень. Працівники кондитерської фірми Jelly Belly Candy роздавали перехожим на вулицях столиці пакетики з улюбленими цукерками Рейгана – «jelly beans». Вазочка з ними завжди стояла на столі в Овальному кабінеті Білого дому.

Президент Барак Обама підкреслив, що Рейган посідав «рідкісний талант вселювати оптимізм у важкі для країни часи», і говорив про «його роль світового лідера, його надзвичайну здатність змальовувати своє бачення Америки».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG