Доступність посилання

ТОП новини

Є стурбованість ситуацією в Україні – голова ОБСЄ


Міністр закордонних справ Литви, голова Організації з безпеки і співпраці в Європі Аудронюс Ажубаліс
Міністр закордонних справ Литви, голова Організації з безпеки і співпраці в Європі Аудронюс Ажубаліс

Київ – В Україні з офіційним візитом перебуває міністр закордонних справ Литви, голова Організації з безпеки і співпраці в Європі Аудронюс Ажубаліс. Сьогодні литовський дипломат зустрінеться з Президентом України Віктором Януковичем і Головою Верховної Ради Володимиром Литвином та українським колегою Костянтином Грищенком. Під час діалогу з українською владою на порядку денному стоятимуть питання свободи слова і в цілому прав людини в Україні. Про це Аудронюс Ажубаліс сказав в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода.

– Як ви оцінюєте нинішню ситуацію в Україні?

– Я приїхав відверто обговорити ці питання. Коли я отримаю певні відповіді, я зможу сказати, як я бачу нинішню ситуацію в Україні. Те, що є певна стурбованість, – це факт, цього ніхто не приховує. Але робити висновки, рубати з плеча я не маю наміру. Ще раніше, коли я не був головою ОБСЄ, я обговорював це зі своїм українським колегою. Ми мали достатньо гарячу дискусію щодо ставлення до певних політичних організацій, і тоді наслідком діалогу стали певні позитивні дії. А зараз подивимося – я чекаю на ці зустрічі.

– Ви просто слухатимете українську сторону, чи у вас є до неї запитання?

– Звісно, у мене є запитання. У мене є рапорти автономних інституцій ОБСЄ, на які я спиратимуся під час наших розмов, і мені буде цікаво почути, що скажуть наші колеги. У неділю я зустрівся зі своїм колегою, який працює координатором проектів ОБСЄ, і він показав мені всю картину. Я вже багато знаю для того, щоб поставити серйозні запитання.

– А чи є актуальними питання свободи слова в Україні?

– Так! Я знову кажу так, але не конкретизуватиму, поки не поговорю зі своїм колегою. Є певні рапорти, і це для мене актуально не тільки тому, що за професією я журналіст, а й тому, що одним із пріоритетів головування Литви в ОБСЄ є захист журналістів, і фізичний у тому числі, а також свобода медіа. Тож я ці питання неодмінно порушуватиму.

– Кілька днів тому ви заявили, що готові разом з іншими країнами порушувати питання про дотримання свобод у Білорусі. Чи входить до списку цих країн Україна?

– Україна, звичайно, входить до цього списку як член нашої організації. Насамперед я хотів би сказати, що перші кроки ми робили разом із колегами з Євросоюзу, намагаючись відвернути закриття офісу ОБСЄ в Мінську. Я дуже вдячний за спільну заяву верховного представника ЄС із закордонних справ Катрін Аштон і держсекретаря США Гілларі Клінтон, що закриття офісу – це помилка. Тож перші кроки в цьому питанні ми робили з найближчими партнерами в тих організаціях, членами яких ми є.

– Якими могли б бути спільні дії України і Литви з огляду на те, що Литва зараз головує в ОБСЄ, а Україна перебере головування наступного року?

– Ми маємо допомагати один одному і працювати разом. Зокрема, ми могли б працювати пліч-о-пліч у питанні розв’язання проблеми Придністров’я. Гадаю, важко переоцінити можливості України в цьому плані. Україна є ключовим гравцем, і тому другий після Росії візит я маю саме до Києва, оскільки знаю, що Україна має певні можливості допомогти у розв’язанні цього конфлікту або хоча б наблизити відновлення формальних переговорів у форматі «5+2». Коли тривають консультації, то вони можуть відбуватися «під килимом». Натомість переговори зазвичай приносять прозорість – все заноситься до протоколу, кожна сторона виходить після них і оприлюднює свою позицію. Саме тому Литва як країна, що головує в ОБСЄ, добивається відновлення формальних переговорів. І тут Україна має зіграти, і, сподіваюся, зіграє свою роль.
  • Зображення 16x9

    Інна Кузнецова

    Була керівником Київського бюро Радіо Свобода впродовж останніх 14 років життя (30.03.1963 – 16.09.2023). Закінчила факультет журналістики Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала кореспондентом, політичним оглядачем Національного радіо, головним редактором Радіо Ера FM.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG