Доступність посилання

ТОП новини

Україна Єгипту: Не допустіть до влади осіб, зіпсованих сварками, популізмом і корупцією (європейська преса)


Прага – Впливові видання оприлюднюють чергові оцінки наслідків поразки української Помаранчевої революції у зв’язку з новими кольоровими революціями в Тунісі, Єгипті. Один із головних висновків тут такий: кожна революція мусить бути пильною щодо своїх лідерів, котрі не повинні бути популістами, корупціонерами і занадто політично амбітними. Саме це стало однією з головних причин поразки Помаранчевої революції в Україні, наголошують експерти. Аналітики вважають, що в Помаранчевій революції чи не найбільше проявило себе те, що навіть нібито демократичні політики були залежні від звички однопартійності та не сприймали всерйоз політичний плюралізм. Експерти попереджають народи Єгипту і Тунісу: будьте вимогливими до своїх нових лідерів, бо саме від них залежить правильний вибір шляху до демократії.

Впливова «Волл Стріт Джорнал» у своєму європейському виданні аналізує крах Помаранчевої революції в Україні та визначає її основні уроки для єгипетських демократів. Газета попереджає, що поразка демократії на українських теренах є пересторогою для арабських демократій у Єгипті щодо тих загроз, які можуть виникнути для політичних свобод відразу ж після революції, і наголошує насамперед, що «після революційної ейфорії в Україні» її вільно обрані лідери «виявилися зіпсованими амбіціями, політичними сварками, корупцією і політичними прорахунками». Чи не це якраз і стало головним у провалі шансу на розвиток і зміцнення демократії в Україні та призвело до повернення попереднього режиму, який у 2004 році «намагався вкрасти результати виборів». «Волл Стріт Джорнал» також наголошує, що сьогодні Президент Янукович «діловито намагається повністю замінити демократичні правила гри, тиснучи на пресу, брутально ламаючи конституційні закони з метою зміцнення і збільшення у часі його одноосібної влади і продовження терміну слухняного йому парламенту ще на один рік». Тепер під прицілом команди Януковича перебуває українська політична опозиція – один з її лідерів Юлія Тимошенко, члени її команди, котрі отримують, як колишній міністр економіки уряду Тимошенко Богдан Данилишин, політичний притулок в Чехії. «Волл Стріт Джорнал» вважає, що Президент Янукович не є новатором у таких підходах до демократії, бо поруч є приклад Росії, де переслідують «кримінально-політичного дисидента» та олігарха Михайла Ходорковського. Газета знову попереджає, що для зміцнення демократії необхідно значно більше, аніж просто вільні вибори, і тут важливу роль відіграє захист суспільством права політичної меншості перед владою, наявність незалежних судів, яких «немає в Україні», стійка незалежна преса та постійний тиск громадянського суспільства на владу. Цього немає в Україні, вважає «Волл Стріт Джорнал», бо «демократичні експерименти в Україні виявили негативний вплив на політиків, вихідців із радянських часів з їхніми звичками до однопартійного панування і зневаги до політичного плюралізму». Тому, на думку видання, громадяни Тунісу і Єгипту мають зважати на тих лідерів, кому вони передають свої накази цими тижнями, бо «новонароджена демократична держава стоїть перед важким шляхом, що приховує в собі низку невірних поворотів, та ймовірних відступів назад».

Лондонська «Санді Таймз» б’є тривогу, попереджаючи, що в українських дитбудинках «морять голодом дітей-інвалідів», та як приклад наводить жахливе становище близько 100 дітей із хронічними недугами у дитячому будинку міста Торез на Донбасі, неподалік батьківщини українського Президента Януковича. Міжнародні спостерігачі, що побували на місці, шоковані ставленням до хворих дітей з боку персоналу, відсутністю належного харчування хворих дітей-сиріт і зауважують, що тут щороку вмирає до 12 дітей. Міжнародні експерти зі США й ЄС кажуть, що ці діти насамперед страждають від недоїдання. Тому «Санді Таймз» попереджає: «Нещодавно Україна знову заявила про бажання вступити до ЄС, котрий закликає її продемонструвати свою готовність до членства шляхом захисту прав людини. Але відкриття подробиць життя дітей в дитбудинку Тореза змушують сумніватися у прихильності України до такої мети, як членство в ЄС». Тут же наводяться слова свідків про жорстоке ставлення до дітей в інших дитбудинках на сході і півдні України, де дітей-сиріт щоденно обкрадають працівники та ще й фізично б’ють, що є буденним явищем, інформує лондонське видання.

Чеська газета «Днес» повідомляє про висновки вчених-орнітологів Норвегії, США, Франції на основі багаторічного вивчення життя птахів у регіоні Чорнобиля. Зокрема, науковці констатують, що майже 50 видів вивчених птахів у цьому регіоні мають менші, ніж звичайні для птахів, мізки. Вчені також вважають, що чимало з цих птахів гине від недорозвинутого мозку ще у ембріональній фазі. Вчені, які продовжують вивчати це явище у птахів Чорнобиля, не виключають, що причинами зменшення мозку є недостатність природного харчування (популяції комах) та негативний вплив радіації, що ослаблює організм птахів. Французькі науковці вже дійшли висновку, що в регіоні Чорнобиля неухильно зменшується кількість видів тварин і комах.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG