Доступність посилання

ТОП новини

Документи, які приховували в часи СРСР, тепер є в інтернеті


Вигляд сайту http://www.narodnaviyna.org.ua

Київ – Унікальні документи, що підтверджують безперервну боротьбу українців з радянською владою, можна тепер побачити в інтернет-просторі. Музейна експозиція «Народна війна» – результат понад дворічної праці Київської громадської організації «Меморіал» імені Василя Стуса та «Громадського Інституту національної пам’яті» – відтепер має свою інтернет-сторінку. Автори експозиції опрацювали понад 350 фондів і близько півтори тисячі архівних справ майже в усіх областях України з метою відкрити невідомі раніше історичні документи про події, що замовчувалися радянською владою.

З матеріалів, зібраних у віртуальній експозиції, можна побачити, яка запекла насправді велася боротьба українців проти радянської влади, говорить Роман Круцик, голова Київської організації товариства «Меморіал» імені Василя Стуса.

«Знаєте, я галичанин, та коли я працював у Херсоні та Миколаєві, та мені груди розпирало від гордості, наскільки, виявляється, була патріотичною східна Україна, – говорить Роман Круцик. – Коли бачиш, як у Херсоні учні 7-го класу, троє дівчаток, у 1928 році випускали підпільно два номери газет, поширювали листівки і розробляли план, де б взяти зброю. Що змусило дітей іти на такі кроки? Очевидно, що це більшовицька окупація».

Науковці опрацювали 70 тисяч сторінок невідомих досі архівних документів

Пошук та систематизацію архівних документів організатори проекту почали ще з 2001 року. Роман Круцик зазначає, що за сприянням Служби безпеки України впродовж двох років члени товариства «Меморіал» опрацювали матеріали Центральних державних та галузевих архівів СБУ з 18 областей України. Нині перевели у цифровий варіант близько 70 тисяч сторінок архівних документів періоду 1917–1945 років, невідомих досі широкому загалови.

Активно підтримав створення виставки колишній Президент України Віктор Ющенко. Оприлюднення раніше невідомих історичних фактів сприяє відродженню національної гідності українців, переконаний екс-глава держави.

«Коли хтось, навіть у владі, говорить, що нашу незалежність ми вилежали на дивані, що вона, як манна небесна, впала, що Україна не боролась за свій суверенітет, – саме ця виставка говорить про те, що ваші діди, ваші прадіди по всій Україні насправді не приймали те, що ми називаємо «совєцька власть», – зазначив Віктор Ющенко.

Справжній розмах народної боротьби приховували

Період історії України від 1917 року до початку Другої Світової є найбільш замовчуваним і фальсифікованим спочатку радянськими істориками, а нині – істориками та науковцями із проросійською орієнтацію, кажуть автори проекту.

Розмах тодішньої народної війни вже зараз дивує оглядачів, наголошує історик Володимир Сергійчук. «Все це засекречувалось. Весь визвольний рух трактувався більшовицькою владою як бандитський, – наголошує історик. – І ця виставка дає можливість відібрати зерно від полови. І показати насправді, що прагнення до волі українського народу вічне».

Учасники проекту наголошують, що статистичні дані, подані в експозиції, можливо, з політичних причин, є надто заниженими, адже опираються виключно на радянські джерела. Тож матеріали експозиції потребують подальшого уточнення і доопрацювання науковцями й дослідниками з усієї України.
  • Зображення 16x9

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

Дивитись коментарі (15)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG