Доступність посилання

ТОП новини

НАТО й Україна спільно аналізують енергетичну безпеку


Брюссель – Північноатлантичний альянс віднедавна одним зі своїх основних пріоритетів виділив енергетичну безпеку. У брюссельській штаб-квартирі організації у четвер йшлося про політику України в цій сфері. Як гарантувати надійність та захистити у кризових ситуаціях постачання енергоресурсів? Як у цьому контексті реформувати українську газо- та нафтотранспортну мережу? Ці та багато інших питань цікавили натовських експертів. А відповідав на них у рамках засідання Комісії Україна – НАТО посол з особливих доручень Департаменту економічного співробітництва МЗС України Вячеслав Княжницький.

Енергетика – чи не найголовніша умова виживання більшості країн сучасного світу. Тому енергетичні мережі та шляхи постачання перебувають під особливою увагою військових Північноатлантичного альянсу, що готові до їх захисту в разі фізичного або іншого виду посягань.

Україна, територією якої проходить чимала кількість енергоносіїв до споживачів у багатьох країнах НАТО, в сенсі енергетичної безпеки посідає важливе місце. Посол з особливих доручень Департаменту економічного співробітництва українського зовнішньополітичного відомства В'ячеслав Княжницький зазначив, що існують й інші причини інтересу до співробітництва з НАТО у цій сфері.

«Газотранспортна система (України), якщо політики не втручатимуться, чудово працюватиме, – каже дипломат. – Але все це годиться тільки тоді, коли підписані контракти, нормальні учасники ринку і немає проблем. А як тільки виникає криза, то, я вважаю, що без політиків деякі речі врегулювати неможливо. Ось у чому полягає для нас сенс придивитися і до НАТО, і до інших організацій, які можуть посприяти додатковим вимірам енергетичної безпеки».

Нестача газу для труби – новий виклик України

Представники НАТО цікавилися, насамперед, програмою українського уряду із реформування енергетичного ринку та наскільки держава спроможна вижити за нинішніх цін на газ.

Тим часом, перед Україною тепер постав новий виклик, зауважив В'ячеслав Княжницький. Він полягає в тому, як наповнити газотранспортну систему в умовах, коли обсяги транзиту зменшуються, а конкурентні проекти газогонів множаться. Тому, скажімо, терміналом із прийняття скрапленого газу, будівництво якого заплановане в Одесі, українці можуть продемонструвати спроможність приймати енергоносії, що безпосередньо відрізані від Європейського Союзу. У цьому випадку НАТО буде прямо зацікавлене у захисті цих постачань, зазначив український посол.

«Якщо Україна побудує такий термінал в Одесі й ми будемо залежні від постачань газу, наприклад, із Катару, що здійснюється через Суецький канал, то, звичайно, НАТО тут буде абсолютно до місця», – пояснив пан Княжницький.

Протягом засідання Комісії Україна – НАТО також звертали увагу на залучення українських збройних сил до діяльності Північноатлантичного альянсу в Середземноморському регіоні. Саме тут проходять основні шляхи постачання нафти та природного газу з Лівії та Марокко до країн європейської співдружності.

Характерно, що представники України висловили зацікавленість у співробітництві із так званим Центром енергетичної безпеки, який діє у рамках НАТО та віднедавна базується у Вільнюсі.

Енергетичний сектор України буде у центрі уваги Північноатлантичного альянсу на засіданні спільної робочої групи Україна-НАТО з економічної безпеки, що має відбутися в Києві в червні цього року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG