Доступність посилання

ТОП новини

«Мирова» з Vanco Prykerchenska: боротьба за контроль над українськими газовими і нафтовими активами триває


Київ – Рішення про підписання мирової угоди із компанією Vanco Prykerchenska український уряд ухвалить найближчими днями, заявив Прем’єр-міністр Микола Азаров. Раніше ж урядовці обіцяли, що ця угода буде підписана вже у лютому. Проте потім вони заявили про перенесення. Деякі експерти та опозиція критикують намір Кабінету Міністрів, а відтягування із підписанням «мирової» пояснюють боротьбою всередині оточення Президента.

Історія із компанією Vanco, яка виграла конкурс на право укладення угоди про розподіл продукції, видобування якої вестиметься на шельфі Чорного моря, триває шостий рік. У 2008 році, за прем’єрства Юлії Тимошенко, Міністерство природи анулювало ліцензію на вивчення та видобування нафти, газу і газоконденсату у межах Прикерченської ділянки, видану Vanco Prykerchenskа.

Після цього компанія звернулася у міжнародний арбітраж. Проте у липні минулого року, уже за нинішньої влади, Україна і Vanco Prykerchenska призупинили процес у Стокгольмському арбітражі і почали переговори про врегулювання суперечки.

На початку лютого перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв заявив, що угода із Vanco Prykerchenska буде підписана до кінця лютого.

«Штрафних санкцій для держави не буде, ми домовилися. Там є незначні зміни, але масштабних немає. Ми повністю підготували мирову угоду, відпрацювали зі всіма сторонами. Контракт вигідний всім. Я цей контракт готував упродовж 2006–2007 років, підписував своїми руками, і цього не приховую», – заявив Андрій Клюєв.

Утім, вже через тиждень заступник міністра енергетики і вугільної промисловості Володимир Макуха заявив, що Кабінет Міністрів переніс затвердження мирової угоди з Vanco Prykerchenska. А Прем’єр-міністр Микола Азаров повідомив, що рішення про підписання угоди уряд ухвалить найближчими днями.

Підписання «мирової» затягується через боротьбу президентського оточення

Між тим чимало експертів та представники опозиції критикують наміри українського уряду. За інформацією Інституту енергетичних досліджень, з Vanco Prykerchenska уже підписана угода про розподіл продукції у пропорції 70/30, де Україна отримає лише 30%.

Що ж до затягування із підписанням «мирової угоди», то член парламентського комітету з ПЕК, б’ютівець Олександр Гудима пояснює це боротьбою всередині президентського оточення.

«Є мінімум три сім’ї, які хочуть поділити всі активи щодо видобутку нафти і газу в Україні. Це Ахметов, Фірташ та Коломойський. І всі вони впливають, – каже Олександр Гудима. – Сповільнення з укладанням мирової угоди з компанією Vanco Prykerchenska пов’язане з боротьбою за вплив на найвищу особу у державі, Президента. Якби там було все так просто, як з «РосУкрЕнерго», то вони б уже давно все зробили».

Боротьбою лобістів пояснює затягування із підписанням мирової угоди і експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Ковальчук. Однак, на його думку, угода буде підписана максимум через місяць.

«Ця влада доволі швидка в ухваленні своїх рішень. Вони будуть намагатися все-таки доволі швидко все утрясти, згладити гострі кути між цими групами. Може, це займе тиждень, може, два, а може, до місяця», – зазначає експерт.

Довідка Радіо Свобода

У грудні 2005 року Кабінет Міністрів оголосив конкурс на право укладення угоди про розподіл продукції, видобування якої вестиметься на шельфі Чорного моря у межах Прикерченської нафтогазоносної ділянки. Переможцем конкурсу у квітні 2006 року стала компанія Vanco International, дочірня компанії Vanco Energy Company (США). Процес узгодження проекту угоди тривав півтора року, і підписали її лише у жовтні 2007-го.

Тоді ж Vanco International перевідступила права та обов’язки щодо цієї угоди компанії Vanco Prykerchenska, створеної у серпні 2007 року. Власниками Vanco Prykerchenska з рівною пайовою участю є Vanco International, DTEK Holdings Limited українського бізнесмена Ріната Ахметова, Shadowlight Investments Limited російського бізнесмена Євгена Новицького та компанія Integrum Technologies Limited.

У грудні 2007 року Міністерство охорони навколишнього природного середовища видало Vanco Prykerchenska ліцензію на геологічне вивчення, дослідно-промислове і промислове видобування нафти, газу і газоконденсату у межах Прикерченської ділянки.

Уряд Юлії Тимошенко неодноразово критикував рішення про передачу Vanco Prykerchenska прав на освоєння ділянки загальною площею майже 13 тисяч квадратних кілометрів. Зокрема, Мінприроди заявляло про низку порушень законодавства України, допущених у ході конкурсу, а також про факти порушення Vanco International деяких положень угоди.

Наказом від 25 квітня 2008 року Мінприроди анулювало ліцензію, видану Vanco Prykerchenska. Крім того, Кабмін вирішив розірвати угоду з Vanco International.

Проте тодішній Президент Віктор Ющенко зажадав від уряду припинити дію рішення про анулювання ліцензії і продовжити переговори з інвестором. Але Кабмін не послухав його поради.

У свою чергу, Vanсo звернулася у міжнародний арбітраж, одночасно роблячи урядові пропозиції про відновлення співпраці в рамках угоди. Зокрема, у жовтні 2009 року компанія офіційно надала на розгляд Кабміну робочу програму і бюджет у розмірі 57 мільйонів доларів для реалізації першого етапу розробки Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря у 2010 році, як це і передбачено угодою. Аналогічну програму компанія представляла і на 2008 рік, але уряд Тимошенко проігнорував цю пропозицію.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG