Доступність посилання

ТОП новини

Посадовці позичають музейні експонати, але повертають не всі


Львів – Кабінети українських владоможців прикрашають цінні мистецькі полотна із музейних фондів. Однак не всі картини повертаються у сховища. Нещодавно Міністерство закордонних справ виплатило, згідно із судовим рішенням, 40 тисяч гривень за втрачену картину Львівській галереї мистецтв. Чи є гарантія, що інші полотна повернуть у фонди галереї?

Кілька років тому Міністерство закордонних справ поінформувало Львівську галерею мистецтв про те, що зникла картина радянського художника Костянтина Фіногенова «Сіра ялинка». Це полотно, як й іще 34 інших, з фондів Львівської галереї, згідно з договором, орендувало МЗС. За оренду однієї картини у рік галерея отримує від тисячі до двох тисяч гривень, – розповів Радіо Свобода директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький.

За його словами, картину просто комусь подарували. Щоб зняти експонат з балансу, Львівська галерея подала позов до Галицького суду міста Львова. За його рішенням, МЗС днями виплатило галереї 40 тисяч гривень за зниклу картину. А це значно менша сума від її ринкової вартості.

Галерея має право надавати експонати в оренду державним установам

Борис Возницький каже, що галерея надає картини із фондів на експонування протягом року міністерствам, адміністраціям – Президента та обласній, іншим державним установам. Але скільки договорів підписано на сьогодні, не уточнив. Не знають і у Львівській обласній адміністрації, скільки картин з галереї мистецтв прикрашають стіни кабінетів посадовців.

Оренда об’єктів культурної спадщини передбачена українським законодавством, а кошти від неї надходять у спеціальний фонд галереї мистецтв. Борис Возницький наголошує, що ці гроші допомагають вирішувати проблеми. Адже на сьогодні галерея мистецтв отримує від Мінкультури гроші тільки на зарплату працівникам та утримання охорони. Жодної копійки не передбачено на порятунок культурної спадщини і унікального приміщення галереї мистецтв.

«Ми заключаємо угоди з МЗС щороку. Ми надаємо полотна в оренду, бо заробляємо гроші на цьому. Така практика застосовується й у світі. З обласної адміністрації грошей не беремо. Час від часу ми перевіряємо, чи ці експонати висять на стінах», – говорить Борис Возницький.

Координатор громадської організації «Гармонія та порядок», юрист Дмитро Гудима каже, що договір про оренду картин з фондів музею є недосконалим і не гарантує повернення полотна.

«Цивільне законодавство не обмежує права галереї надавати для тимчасового експонування картини. Але недоліком у договорах, які укладаються, полягає в тому, що в них немає механізму контролю за експонатами. Прописані загальні умови: термін, проплата. Однак має бути механізм, щоб експерти мали право перевіряти, чи картини на місці, чи на місці усе ще оригінал, чи вже копія», – зауважив юрист. – На 34 картини, які є в МЗС, досі не підписаний новий договір».

Ющенко сидів у фотелі з фондів Львівської галереї мистецтв

Директор галереї мистецтв Борис Возницький зазначив, що в оренду віддають маловартісні експонати. Тільки одного разу ризикнули надати на рік в оренду чотири унікальних картин ХVII століття тодішньому міністрові транспорту Георгію Кирпі на суму в 50 тисяч доларів. Після його загибелі полотна музею повернули, переконує Возницький.

«Одразу на четвертий день привіз їх Богдан Піх. Я тоді вдруге посивів, бо боявся, що зі смертю Кирпи пропадуть цінні полотна європейських художників», – зазначив директор галереї.

Начальник Львівської залізниці Богдан Піх підтвердив Радіо Свобода, що не він, але управління таки повернуло після загибелі міністра безцінні картини.
Кабінет Президента Ющенка, відомого любителя старовини, прикрашали старі цінні меблі та скульптури ХVIII століття, надані з фондів Львівської галереї мистецтв.

За словами юриста Дмитра Гудими, у Львівській галереї мистецтв необхідно навести лад із документацією і провести інвентаризацію усіх її експонатів. Адже понад 10 тисяч цінних об’єктів зберігається у підвалах фондів галереї, оскільки бракує площ для їх експозиції.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG