Доступність посилання

ТОП новини

ЄС намагається посилити імунітет євро для боротьби із борговою кризою


Брюссель – Представники економічних відомств 27 країн Євросоюзу щойно домовилися про принципи застосування грошового фонду для порятунку слабких держав єврозони. Правила наберуть чинності через два роки, а постійний фонд допомоги, що замінить нинішній тимчасовий, становитиме 500 мільярдів євро. Переговори відбуваються на тлі тривожних сигналів з Португалії, що має труднощі у подоланні боргової кризи.

Європейський фонд фінансової стабільності створили минулого року для боротьби з фінансовими труднощами всередині єврозони. Зокрема, ці гроші використовували для порятунку держав на кшталт Греції чи Ірландії. Вважалося, що як тільки небезпека мине, цей фонд фінансової стабільності, сумою 440 мільярдів євро, припинить своє існування. Саме 2013-й вважався роком, коли потреба у цих фінансах відпаде.

Але нові хмари згустилися над економіками низки інших держав, де є в обігу євро. Час від часу заходила мова про послаблені кризою країни півдня, такі як Іспанія і навіть Італія.

Міністр економіки Португалії Фернанду Тейшера Душ Сантуш недвозначно попередив: щоб його країна не занурилася далі у боргову яму, їй буде потрібна підтримка партнерів з єврозони. Він зауважив, що самотужки, навіть за умов суворих заощаджень, Португалія не впорається із наслідками фінансово-економічної кризи.

500 мільярдів будуть «чергувати» з 2013 року

На тлі таких заяв лідери Євросоюзу погодилися перетворити фонд порятунку на постійний так званий Європейський механізм стабільності. Суму у розмірі 500 мільярдів євро щойно узгодили міністри економіки країн співдружності.

«Принципова угода щодо обсягу Європейського механізму стабільності така: він становитиме 500 мільярдів євро, що будуть призначені для надання позик, – заявляє єврокомісар з монетарної політики Оллі Рен. – Слід розраховувати ще й на можливі двосторонні позики від країн ЄС, що не входять до єврозони. А також на позики Міжнародного валютного фонду, згідно з існуючими неписаними домовленостями».

Тим часом, Жан-Поль Юнкер, президент Єврогрупи, яка об’єднує 17 країн, що користуються єдиною європейською грошовою одиницею, зауважує, що обсяг цього регіонального фонду допомоги регулярно переглядатимуть.

Вирішальні економіні рішення очікують на саміті 24 березня

З огляду на зазначене, наступна віха у перебудові об’єднаного управління економікою Євросоюзу, – кінець березня. Саме тоді, якщо переговори просуватимуться, країни об’єднаної Європи повинні ухвалити рішення щодо так званого економічного уряду Європейської спільноти. Тобто, мова йде про подальше зближення економічних політик держав співдружності.

Водночас на березневий розгляд цього законодавчого пакету з нетерпінням очікує Німеччина. Перед тим, як дати своє «добро» на збільшення нинішнього рятівного фонду, офіційний Берлін хоче, щоб усі європейські країни погодилися на його умови. Йдеться про суворі заходи із заощадження, на які, як кажуть експерти, підуть далеко не всі держави співдружності.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG