Доступність посилання

ТОП новини

Волонтерство в умовах України: хто він, сучасний «хлопчик-помагай»?


Київ – За даними Українського форуму благодійників, у Євросоюзі до волонтерства щороку долучається мало не кожен п’ятий громадянин. Раніше, у 2009-му, Європейська волонтерська служба визнала Україну лідером серед країн Східної Європи та Кавказу за кількістю висланих за кордон добровольців. У 2011-му, який оголошено Європейським роком волонтерства, українські та міжнародні організації розвиватимуть рух добровольців і всередині країни. На думку експертів, поштовхом до популяризації волонтерства в Україні стане Чемпіонат Європи з футболу.

Волонтер сьогодні – це не просто виконавець безоплатної рутинної роботи під чиїмось керівництвом. Він може сам створювати і втілювати різноманітні благодійні проекти, навчати інших волонтерів.

Киянка Марія Комісарова вже два роки працює з дитячими будинками. У рамках діяльності благодійного фонду її зусиллями було створено школу волонтерів, яка раз на рік випускає близько 30 осіб, здатних самостійно розробляти благодійні проекти. Ідея полягає в тому, щоб готувати людей, які можуть вирішувати суспільні проблеми самотужки, наголошує вона.

«Всі наші викладачі – це люди, що працюють у великих компаніях, фондах, тобто на практиці реалізовують свої знання, – розповідає Комісарова. – Вони всі працюють безоплатно. Приходять вичитати свій курс і таким чином також долучаються до волонтерської діяльності».

Україна повинна розробляти власні моделі волонтерства – експерт

У Європі існує багато моделей надання соціальних послуг: це може бути або прерогатива держави, або держава співпрацює з волонтерами, зауважує Деніел Стівенс із Інституту досліджень волонтерства у Великобританії. Часом згадану функцію перебирають представники бізнесу: 40% мультинаціональних компаній у світі мають волонтерські програми, співпрацюють із громадськими організаціями, додає Тесса Кіппінг, менеджер із корпоративної соціальної відповідальності мережі глобального партнерства «Бізнес у громаді».

«Повинна сказати, що є різниця культур між, скажімо, Британією та Україною, – зауважує вона. – Крім того, у нас неоднакове історичне тло. Тому і підходи до волонтерства повинні відрізнятись».

Добровольців на Євро-2012 збиратимуть уже влітку

Волонтери потрібні не тільки для вирішення суспільних проблем всередині країни та за кордоном. Якщо раніше у підготовці до Чемпіонату Європи з футболу організатори акцентували увагу на розвиткові інфраструктури, то сьогодні вже час подумати і про персонал, який в основному складатиметься з добровольців, наголошує Андрій Банцер, начальник відділу по роботі з волонтерами Місцевого організаційного комітету «Євро-2012 Україна».

Зареєструватись охочі повнолітні англомовні українці зможуть на сайті чемпіонату, але тільки влітку, додає він. Восени з ними проведуть співбесіду, а вже з нового року розпочнеться навчання. Але проблеми в організаторів можуть виникнути не так щодо набуття добровольцями навичок, як щодо, власне, координації волонтерських груп, вважає Андрій Банцер.

«Волонтер має бути спрямований. Хтось повинен взяти за це відповідальність, – зазначає він. – Волонтер має працювати у певних матеріально-технічних умовах. Він має володіти англійською мовою, але бути на певному місці, щоб це було корисно, щоб його імпульс, його потенціал, його бажання не пішли в нікуди».

На сьогодні «футбольними добровольцями» займаються у рамках двох проектів: одним із них опікується безпосередньо УЄФА, іншим – міста, що приймають чемпіонат. Всього організатори турніру планують залучити 22,5 тисячі волонтерів.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG