Доступність посилання

ТОП новини

Чи залишиться шанс достроково зняти депозит?


Київ – Встановити законом термін повернення депозитів на вимогу вкладників пропонує Національний банк України. Від попередньої ініціативи щодо ускладнення процедури дострокового закриття депозитних рахунків у НБУ готові відмовитися. Про це повідомив керівник юридичного відділу Нацбанку Віктор Новіков.

Великий резонанс у банківському середовищі викликала ініціатива Національного банку України щодо ухвалення законодавчої заборони на дострокове закриття депозитних вкладів.

Регулятор відреагував на зауваження банкірів-практиків та експертів і тепер формує новий проект відповідного закону, розповів керівник юридичного відділу НБУ Віктор Новіков.

«Вже надійшло багато пропозицій і від банків, і від громадських організацій. Є навіть пропозиції щодо введення нового виду вкладів, без права дострокового зняття. Ми запропонували не знімати право на першу вимогу отримати банківський вклад, а врегулювання термінів вкладів», – повідомив Новіков.

Встановлення чіткого терміну збалансує інтереси банків та вкладників – банкір

Заборона на дострокове зняття вкладів захистила б банки від несподіванок, особливо у кризові періоди, але може й знизити довіру вкладників. На початок цього року фізичні особи тримали на депозитах понад 270 мільярдів гривень. Це на 30 відсотків більше, ніж на початку минулого року.

І фінансові установи не зацікавлені в уповільненні цього зростання, відзначив голова правління комерційного банку Ярослав Колесник.

«Розумно, щоб був шанс зняти достроково депозит. Інше питання, з якою швидкістю віддавати. Якщо банк має необхідні кошти, то він одразу розрахується, якщо ні, то він має отримати запас часу, щоб попрацювати зі своїми грошовими потоками, щоб накопичити необхідну суму», – каже він.

У Національному банку пропонують встановити тридцятиденний термін дострокового повернення депозитів. Водночас готові обговорювати й інші варіанти, зазначив Віктор Новіков.

А голова ради захисту прав інвесторів та кредиторів Євген Пертик вважає, що будь який розумний і встановлений законом термін буде сприйнятий клієнтами банків.

«Визначення цього терміну вже посилює права вкладника, на мою думку. Норма, що змушує банк віддати вклад у визначений проміжок часу, є більш прийнятною, ніж повна заборона на дострокове зняття. Це призвело б лише до зростання кількості короткострокових вкладів. Вкладник, який знатиме, що він в разі чого може забрати свої гроші не більше ніж за тридцять днів, почуватиметься більш впевненим і інвестуватиме кошти на більш тривалий термін», – зауважив Петрик.

Варіант, що пропонується – це, скоріше, уточнення законодавства – юрист

Визначення терміну дострокового зняття вкладу є тим варіантом врегулювання питання щодо депозитів, який буде найлегше закріпити законодавчо, вважає фахівець з банківського права Юлія Кирпа.

«Чинне законодавство України передбачає право вкладника достроково, на першу вимогу, забрати свій вклад, однак не передбачає строки, у які банк повинен повернути йому цей вклад. Таким чином, варіант, що пропонується – це, скоріше, уточнення законодавства України, аніж внесення якихось суттєвих змін», – наголосила юрист.

Експерти нагадують, що в українських вкладників є можливість укладати не лише строкові вклади, тобто на умовах їхнього повернення із закінченням установленого договором строку. Є також інший вид вкладу, до запитання, за яким клієнт може забрати гроші будь-коли із закріпленням даної умови у самому договорі.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG