Доступність посилання

ТОП новини

У Партії регіонів хочуть влаштувати «кастинг» для суддів – Онопенко


Київ – Верховний Суд України рекомендує парламентському комітету з питань правосуддя доопрацювати законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення роботи Верховного Суду України». Законопроектом передбачається скорочення кількості суддів Верховного Cуду до 20 осіб, а їхній відбір автор законопроекту, народний депутат від Партії регіонів Дмитро Притика пропонує покласти на Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Водночас деякі експерти саме через цю пропозицію називають законопроект неконституційним.

Обговоренню законопроекту народного депутата від Партії регіонів Дмитра Притики у Верховному Суді України присвятили ціле засідання пленуму. За словами голови Верховного Суду Василя Онопенка, чи не найбільше занепокоєння викликає запропоноване скорочення кількості суддів більш як удвічі – з 49 до 20 осіб та певні обмеження щодо процедури звернення громадян до цієї судової інстанції.

Василь Онопенко
«Частково повноваження нам поновлюються, але там є небезпечні речі. Наприклад, пропонується проведення певного «кастингу», і судді Верховного Суду, обрані на безстрокову посаду судді, ще повинні пройти Вищу кваліфікаційну комісію, а це не передбачено нічим. Але крім того – ненормально, що громадяни України, юридичні особи звертатимуться до Європейського суду з прав людини, а до Верховного Суду зможуть звернутися, але лише через допуск, коли 5 суддів відповідної спеціалізації скажуть «допускаємо» або «не допускаємо»», – зазначає Онопенко.

У Партії регіонів посилаються на закон про судоустрій

Аргументи «проти» голови Верховного Суду спростовує автор законопроекту, член парламентського комітету з питань правосуддя, депутат від Партії регіонів Дмитро Притика. У коментарі для Радіо Свобода він наголосив, що в цілому пропонує розширити повноваження Верховного Суду України. Зокрема хоче законодавчо закріпити те, щоб Верховний Суд міг переглядати рішення судів касаційної інстанції не лише в разі порушень у сфері матеріального права, але й у випадку неправильного застосування окремих процесуальних норм.

Щодо скорочення кількості суддів – тут Дмитро Притика посилається на ухвалений наприкінці 2010 року закон «Про судоустрій і статус суддів», де передбачено, що до складу Верховного Суду входять 20 суддів. «Ми тут нічого нового і не вигадували. Але я розумію, що викликає незадоволення суддів: це те, що на Вищу кваліфікаційну комісію покладається такий обов’язок чи повноваження провести перевірку професійних знань суддів Верховного Суду», – додав парламентар.

Суддів ВСУ не можуть оцінювати?

Водночас старший науковий співробітник Інституту держави і права імені Володимира Корецького НАН України Микола Сірий у коментарі для Радіо Свобода зазначив, що саме в цьому пункті полягає неконституційність законопроекту. За його словами, згідно з українським законодавством, існування будь-яких осіб чи органів, які б оцінювали верховних суддів за якими-небудь критеріями, неможливе в принципі.

«Може існувати орган притягнення до дисциплінарної відповідальності. Але загалом, судді Верховного Суду, призначені в законний спосіб на свої посади, можуть бути звільнені з цих посад лише в спосіб, визначений у Конституції. Там є 9 підстав, за яких суддя може бути звільнений зі своєї посади. Це вичерпний перелік і більше жодних підстав не може бути», – наголошує він.

Автор законопроекту Дмитро Притика збирається найближчим часом зустрітися з головою Верховного Суду Василем Онопенком і не виключає внесення певних змін до законопроекту напередодні другого читання.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG