Доступність посилання

ТОП новини

Генсекретар ООН викликає Білорусь на Раду безпеки – через порушення ембарго


Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун

Прага – Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун виступив із офіційною заявою та закликав до негайного розгляду на Раді безпеки ООН інформації щодо порушення Білоруссю міжнародного ембарго, введеного ще в 2004 році на постачання зброї до Кот-д’Івуар. За даними ООН, Білорусь розпочала незаконне постачання бойових гвинтокрилів збройним формуванням, котрі підтримують колишнього президента цієї країни Лорана Ґбаґбо, якого не визнає світова спільнота у зв’язку з обранням визнаного всіма нового глави держави Алассана Уаттару.

У заяві Генсекретаря ООН Пан Ґі Муна зазначається, що Мінськ продав збройним формуванням, які підтримують в Кот-д’Івуар Лорана Ґбаґбо, три бойові гвинтокрили. Глава ООН закликав Раду безпеки негайно розглянути цю проблему.

Ґбаґбо відмовився поступитися владою, коли в листопаді 2010 року виборча комісія Кот-д’Івуар оголосила про перемогу на виборах Алассана Уаттару. Протистояння між вдома сторонами може перерости у громадянську війну в цій країні.

В інформації ООН сказано, що перший вантаж із Білорусі прибув за призначенням 27 лютого і що прибуття іншого очікували в понеділок. Влада Білорусі заперечує це.

Речник білоруського МЗС Андрій Савіних заявив: «Ми занепокоєні цією заявою ООН. Республіка Білорусь завжди дуже відповідально ставилася до всіх рішень Ради безпеки ООН. І, звичайно, ми заявляємо про те, що ніякі бойові гвинтокрили з Білорусі до Кот-д’Івуар не надходили».

Савіних також висловив сумніви щодо достовірності самої заяви ООН і сказав, що їхнє представництво в Нью-Йорку з’ясує це питання детальніше.

У Кот-д’Івуар тривають бої

Тим часом ще за тиждень до заяви Пан Ґі Муна, в головному місті Кот-д’Івуар Абіджані, економічній столиці країни, відновилися вуличні бої. Вже є десятки загиблих. Комітет у справах біженців ООН повідомив, що минулої неділі місто покинули до 30 тисяч мирних жителів.

Надходить інформація, нібито саме гвинтокрили з Білорусі дозволять прихильникам Лорана Ґбаґбо встановити контроль над містом у повітрі (ще у 2002 році французькі сили знищили повітряні засоби влади Кот-д’Івуар унаслідок тодішньої громадянської війни). Така зміна військової ситуації ставить під загрозу життя нового президента Алассана Уаттари, який зі своїми прихильниками сховався в ґольф-готелі Абіджана.

Сама Білорусь зазнала суворої критики у грудні 2010 року, коли авторитарний глава держави Олександр Лукашенко 19 грудня виграв, уже вчетверте, президентські вибори завдяки, як вважають, широкомасштабним фальсифікаціям волевиявлення білорусів.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG