Доступність посилання

ТОП новини

Від «Кобзаря» до пам’ятників: у гостях у колекціонера


Харків – Під час урочистостей у Шевченківському національному заповіднику в Каневі з нагоди 197-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря керівництво Харківщини передало в подарунок музею унікальну колекцію видань «Кобзаря» різних років, починаючи з 1860-го і до 1998 року. Подарунок налічує 115 книг. Видання, серед яких чимало рідкісних, зберігалися у музеях та в приватних колекціях. Оглядачі вже нарікають, що тепер харківським дослідникам доведеться шукати матеріал про Шевченка, який раніше був під рукою. Інший харків’янин Микола Семенюк свою шевченківську колекцію свято зберігає. У нього в бібліотеці – книжки, значки, вази, тарілки. Все із зображенням Тараса Шевченка.

Микола Семенюк – майор у запасі. 26 років прослужив у ракетних військах стратегічного призначення. Як годиться замполіту, на столі у нього лежали ленінські томи. «Робота в мене така була», згадує військовий.

І як не годиться людині такого статусу, мав при собі шевченківський «Кобзар», каже він. «Коли день народження чи ювілей Шевченка, я солдатам розповідав, як Шевченка в ту пору препарувала влада під себе. Казали, що він революціонер. Він не був чимось забороненим», – зауважив Микола Семенюк.

Про захоплення військового Семенюка знали його товариші, тому допомагали у пошуках раритетних видань у букіністичних антикварних магазинах. Тепер у бібліотеці харківського військового шевченкознавця майже тисяча книжок. Це розвідки, дослідження творчості поета і художника. Приблизно така ж кількість видань різних років творів Тараса Шевченка.

Микола Семенюк повідомив, що в нього зберігся журнал, який публікував «Кобзар» Шевченка через рік після смерті поета. «Журнал «Основа» є, де друкувався «Кобзар» Шевченка, так він від 1862 року. Є «Кобзарі» 1868 року, це старіші. До 1900 року напевне є 8 «Кобзарів». А от до «жовтневого перевороту» напевне ще «Кобзарів» із 20», – розповів колекціонер.

Зібрання платівок, близько 500 значків

Позаздрити можна і його зібранню платівок із записами оперних вистав та поезій Тараса Шевченка у виконанні метрів українського театру: Віталія Розстального, Костянтина Степанського, Богдана Ступки, Бориса Гмирі, Анатолія Солов’яненка.

Хвалиться Микола Семенюк і колекціями значків, ваз, тарілок, марок, листівок і фотокарток із зображенням Великого Кобзаря. За 30 років Микола Семенюк назбирав близько 500 значків. Із них 95 – із зображенням харківського пам’ятника Тарасу Шевченку.

Колекціонер нарахував 1350 пам’ятників Шевченку

Окреме місце в колекції займає дослідження пам’ятників поета. «Я веду каталог пам’ятників. І не просто список, а по районах, областях, де вони встановлені. Я заношу до каталогу тільки ті пам’ятники, про які я знаю, що вони дійсно там встановлені», – зазначив колекціонер.

Микола Семенюк нарахував 1350 пам’ятників Тарасові Шевченку у 35 країнах світу.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG